10. listopadu 2017
 | 
Foto: shutterstock.com, archiv značek
Věříte, že si lze jednoduše navodit pocit, že vše kolem nás je v dokonalé harmonii a my máme ten nejspokojenější život? Dánové věří, že ano!

Při představě, že musíte čelit dlouhé a kruté zimě, můžete udělat tři věci – propadnout depresi a setrvale nadávat, odstěhovat se do teplých krajin nebo si maximálně ­zpříjemnit stávající podmínky. A v tom jsou ­Dánové nepochybnými mistry. Jejich koncept „hyg­ge“ začínají kopírovat i národy, jimž se poda­řilo osídlit vlídnější a teplejší místa na světě. Severská příroda však má své nepopiratelné kouzlo a základem severského štěstí je skutečnost, že si jí většina lidí váží a žijí s ní v souladu. Místo toho, aby skuhrali na věci, které nemohou změnit, najdou si na nich něco ­potěšitelného. Je to jen otázka zvyku, zda to dokážeme také. V tomto čísle vám přinášíme nespočet tipů, jak ­stavu pohody a radosti dosáhnout. Vyzkoušejte i malé cvičení – na všem, čeho si přes den všimnete, hledejte místo negativ něco hezkého. Cíl je jasný: být (čím dřív, tím líp) stejně šťastní jako Dánové…

 

Prostě „na pohodu“

Tím tajemstvím je „hygge“, rozpoložení duševní pohody, které Dánům pomáhá vyvažovat všechny zmíněné nepříznivé podmínky. Tma – svíčky. Zima – hebké deky a teplé svetry. Splín – sladké dobroty. V hygge není prostor pro polemické debaty, nedej bože ty politické, které nám Čechům tak často zvedají adrenalin i mandle. Je to návod, jak si ten krásný nedělní pocit pohody zachovat třeba i v pondělí ráno nebo ve čtvrtek odpoledne.