18. května 2017
 | 
Foto: Shutterstock.com, Pexels.com, Nikola
Jen několik hodin jízdy z Česka... Hlavní město Německa je překvapivé, živočišné a hravé.

1. Zoo zvířecí i lidská
Berlínská ZOO vás dostane. Ve vůbec nejstarší zoologické zahradě v Německu (založena byla už v roce 1844) potkáte skoro celý atlas zvířat. Tahle dokonalá ZOO se totiž pyšní nejvyšším počtem zvířat na světě. Hlavními taháky jsou lední medvěd Knut, kterého tu vypiplali od narození a budova akvária, ve které si s otevřenou pusou můžete prohlédnout neskutečné množství rozmanitých mořských živočichů. Mimochodem, obří akvárium plné nejvzácnějších ryb a korálů mají i v Hotelu Radisson nedaleko Alexanderplatzu. Větší podobné na světě nenajdete.
V Berlíně je ale ještě jedna slavná ZOO. Železniční stanice, kde se odehrává dnes již legendární příběh mladičké narkomanky Christiane F., který omámil celý svět. Dnes stanice ZOO vypadá na první pohled jako čisté a moderní nádraží, ale přesto tu démoni dřímají dál. Jen už nejsou tolik vidět.

 

2. V Berlíně uměli a umí
Hlavní město Německa je plné galerií a památek. Umění tu potkáte na každém kroku. Určitě se zajděte podívat k Berlínské zdi, respektive jejím zbytkům. Na místě, které symbolizovalo rozdělení Evropy, teď najdete muzeum pod širým nebem. Více než stovka umělců z celého světa tu zvěčnila svým osobitým stylem příběhy z historie Berlína i celého Německa. Nejznámější je nechutný polibek Ericha Honeckera a Leonida Brežněva od Dmitrije Vrubela. Název ikonického díla je: Bože, pomož mi přežít tuhle smrtící lásku!
Nevynechejte ani televizní věž, ze které je vidět až 42 kilometrů daleko. Na jejím otáčivém vrcholu si můžete pochutnat ve zdejší restauraci v oblacích. Další povinnou zastávkou je Braniborská brána – symbol Berlína – původně městská brána, kterou se vstupovalo do města. Nad šesticí sloupů inspirovaných antikou se triumfálně tyčí řecká bohyně vítězství Viktorie na voze taženém čtyřmi koňmi. Projděte si i přilehlou ulici Pod lipami (Unter den Linden). Nebudete litovat!


Za návštěvu stojí i Památník holocaustu v podobě pole betonových kvádrů. Je sice nesmírně fotogenický, ale fotit si v něm vysmátá selfíčka není zrovna vhodné.
Turistickým magnetem je také budova parlamentu – Spolkový sněm (tzv. Reichstag). Pokud se sem chystáte, zamluvte si předem průvodce, abyste nestepovaly několik hodin ve frontě. O návštěvu parlamentu je totiž enormní zájem a neplánované návštěvy se dostanou jen do skleněného dómu, ze kterého je možné sledovat poslance při zasedání.
Uměním to tepe třeba i v budově Tacheles, bývalém nacistickém vězení, později obchodním domě. V tomhle centru nezávislého umění zdobí stěny street art. Poté, co osvěžíte ducha, můžete osvěžit i tělo v některém ze zdejších stylových barů.
A to není zdaleka všechno. Berlín je prostě nekonečnou studnicí inspirace – architektonické i umělecké.