19. července 2017
 | 
Když se zrcadla v kadeřnickém salonu promění v umělecká díla.

Nadšené pohledy na nový sestřih, údiv a kvanta selfie, to jsou zrcadla v kadeřnictvích. Každý z nás je zná. Zrcadla nás nepřestávají bavit, vidíme se v nich a možná můžeme zahlédnout i kousek naší duše. V zrcadle se díváme na to, jak se vizuálně vyjadřujeme. V kadeřnictvích je to první konfrontace s naším novým já. Vinohradský salon Joshua, inspirovaný každodenní realitou tohoto fenoménu přichází s projektem MIRRORS.

Druhým umělcem, který nepřestává lovit nové výzvy a jen tak něčeho se nezalekne je zpěvačka Aneta Galis. Ta si v salonu Joshua vyzkoušela, jaké je to malovat na zrcadla kadeřnickými barvami. Stala se tak po malířce Léně Brauner druhou umělkyní, která se zúčastnila projektu Mirrors.

Mirrors #2 by Aneta Galis

Anetu Galis zná většina lidí jako zpěvačku ze skupiny Prague Conspiracy, nám ale nevyhovuje škatulkování, takže vám Anetu představujeme jako výtvarnou umělkyni. Aneta se stala druhým umělcem, který si od kadeřníků vypůjčil barvy L’OREAL Professionnel a aplikoval je na zrcadla v kadeřnickém salonu v rámci projektu Mirrors. Ten je o překlenování hranic, o bezmezné kreativitě, zajímavých setkáních a spolupracích.

Jak se cítíte u kadeřníka, je to jako doma, nebo máte trochu strach třeba jako u zubaře ?

Ke kadeřníkovi chodím tak dvakrát za rok, někdy ani to ne, takže vždycky je to pro mě svátek! Naprosto absolutně si to užívám a ze všeho nejvíc na tom miluju masáž hlavy a pocit nového začátku.

 

Jaké to je v Joshua ?

Svobodné, barevné a milé!

 

Jak se vám pracovalo ?

Bylo to boží! V podstatě jsem nevěděla, do čeho jdu, ale to mám vlastně ráda. Pár dní před malováním jsem přemýšlela, jak to uchopit, promýšlela jsem různé koncepty a postupy. Nakonec jsem se na všechno úplně vyprdla a nechala jsem prostoupit spontánnost a rozhodla se uvěřit si. Nikdy jsem nemalovala takhle velký formát, nikdy jsem nemalovala na zrcadlo, natož kadeřnickými barvami, takže to byl celkem vzrušující ale i zábavný proces.

 

Použila jste hezkou metaforu, s tím, že se může umělec ve svém díle vidět. To se nám moc líbí, navíc v zrcadle se vidíte doslova i během práce. Takže co jste během práce viděla?

To mě napadlo hned, jak jsem ten den provedla první pokusy s barvou. Vzpomněla jsem si, jak je kouzelné se na svoje obrazy podívat s odstupem času, pochopit se skrze ně, vidět se z jiného úhlu pohledu. Pro mě je tvorba terapií a pomyslná prodloužená ruka vědomí. No a tohle všechno se při Mirrors dělo v jednu chvíli najednou. Takže já jsem viděla důležitost v přítomném okamžiku, schopnost se rychle adaptovat, neplánovat a nechat se unášet procesem. Což je něco, co si musím neustále připomínat a nepsychovat, takže pro mě to bylo rozhodně jedno veliký Zrcadlo 🙂

 

Pak na videu taky mluvíte o vystupování z komfortní zóny. Co to pro vás znamená ? Děláte to jen v malbě nebo vás něco takového potkává i v životě obecně? Můžete to rozvést ?

Opuštění komfortní zóny se u mě rovná obstát si sama sebe, opustit strach a pocítit, že tak, jak jsem, jsem ráda. Je důležité rozloučit se s myšlenkami typu: „Tohle nedokážu, vždyť jsem to nikdy nedělala atd“. Do kopce se jde vždycky trochu hůř než z kopce, že ano! Něco podobného vnímám každý den, jak v tvorbě, tak v projevu, ve vztazích. Díky tomu zjišťuju, že komfort neznamená bezpečí a že je esenciální být statečný a posouvat se dál. Takže fakt moc děkuju Joshuákům za tuhle příležitost!!

 

Kleim Joshua je Not for Every One … ? Co vy, jste pro každého ?

Haha, myslím, že ne. Nikdo není pro každého. To by byla nuda, ne?

 

Co je to za text na zrcadle ?

„Nahlas šeptám slova náhodná

bys náhle mne slyšel“

Je úryvek z jednoho z mých textů a ten den bylo takové rozpoložení, proto jsem se rozhodla ho použít a přisoudit mu barvy.

 

Věnujete se krom hudby i vizuálnímu umění ? Proč a jak často ?

Vždycky jsem k němu tíhla, ale nikdy jsem nebyla ponořená tak, jako teď! Našla jsem novou dimenzi vyjadřování a lebedím si, neskutečně mě to baví, naplňuje, vyučuje!

Něco tvořím v podstatě každý den a momentálně pracuji na portfoliu, kde se budou nacházet ručně dělané pohledy (co kus, to originál), tuše/akvarely na papíru, plátna, časem bych chtěla vytvořit značku recyklované módy s abstraktními designy….V hlavě mám ještě sólo desku, která by byla doplněná právě různými obrazy a tak dále, honí se mi toho hlavou teď šíleně moc.

 

 

Salon Joshua

www.joshua.cz

A zajímá vás, kdo bude dalším umělcem v Salon Joshua? Slegujte instagram @salonjoshuahair