26. března 2018
 | 
Foto: Shutterstock.com
Každá máme doma nějaký ten poklad. To malé "nic" dodá celému vzhledu tu pravou záverečnou tečku a rozzáří. Jak se o šperky starat, aby stále zářily i ony?

Bižuterie

Stojí nejméně a tak se s ní dají skvěle střídat módní trendy. Ceně odpovídá i kvalita – většinou se jedná o směsi jednoduchých, měkkých kovů. Tyto šperky noste jen ven, pak je vždy sundejte. Nesmí přijít do kontaktu s vodou, ani parfémem, nikdy je nenoste na sport. Doma je vždy sundejte a dejte do šperkovnice. Pokud ji nemáte, v hobby marketech jdou koupit praktické boxy na hřebíky – vše je v nich pak hezky a přehledně uložené.

Chirurgická ocel

Vypadá jako tmavší stříbro, avšak je levnější, odolnější a nečerná. Oceli nevadí ani voda, avšak po čase, pokud ji nebudete sundávat, nebude její povrch tak lesklý a zářivý. Ocel se ničím nečistí, maximálně ji občas stačí přeleštit kapesníčkem na péči o šperky.

Stříbro

Asi nejběžnější materiál pro šperky – nese označení 825. Stříbro je poměrně měkké a také černá. Snese vodu i pot, ale po čase potřebuje vždy vyčistit. Na běžnou údržbu postačí stříbné šperky umýt jemným zubním kartáčkem v teplé vodě s přidaným jarem, pak hadříkem utřít do sucha a vyleštit. Na cestování jsou skvělé kapesníčky na čištění šperků, které jsou napuštěné speciální směsí, která působí i na zčernání. Pokud jsou šperky velmi zčernalé, nechejte si je ve zlatnictví profesionálně vyčistit ultrazvukem nebo si kupte speciální tekutinu, která už během krátké chvilky působí díky chemické reakci.

Zlato

Luxusní materiál – a tak je potřeba s ním i zacházet. Se zlatem se ale můžete koupat i sportovat, i když vždy je vhodné šperky aspoň na mytí a na noc odkládat, aby se neponičily mechanicky. Zlato se čistí podobně, jako stříbro – jarovou vodou, ultrazvukem a i speciální tekutinou. Čas od času je dobré šperky kvůli vysokému lesku nechat porhodiovat – tedy povrchově upravit.