13. dubna 2017
 | 
Foto: Shutterstock
Nadešel čas s ním skoncovat jednou provždy!

1. Hýbejte se!

Když se stresujete, vaše tělo vylučuje látky, jako je glukóza a adrenalin, které zvyšují krevní tlak a zrychlují tep. Fyzická aktivita je rychleji odbourá a vašemu tělu vrátí balanc. Nemáte čas zajít každé úterý na aerobik? Choďte o víkendu na procházky, na stanici autobusu pěšky, zapomeňte na eskalátory. Místo exotické dovolené (válení u moře) jeďte na lyže. Kupte si kolo. Endorfiny vyplaví už půlhodinka pohybu denně.

2. Prodlužte si ráno

Naučte se vstávat dřív, než musíte. Nejenže se vyhnete rannímu stresu, ale můžete v klidu dořešit denní program. Vřele doporučujeme jít si ráno zaběhat. Nalačno spálíte nejen nejvíc kalorií, ale ještě si na úsvitu dne zvednete v krvi endorfiny. Před odchodem do práce se také nezapomeňte nasnídat.

3. Naložte se do vany

Ať je sprchový kout sebepraktičtější, na rozbouřenou mysl nic nezabere líp než vana plná horké vody. Kápněte do ní některou ze speciálních antistresových olejových směsí, zapalte svíčku a pusťte si potichu oblíbenou hudbu… A z vany rovnou do postele!

4. Milujte se

Sex a stres nejdou příliš dohromady, poněvadž libido většinou doplácí na psychickou nepohodu… Na druhou stranu právě milování je skvělou vzpruhou. Kdo se miluje, stresuje se méně a tím pádem má větší chuť na sex. Pouhý emocionální kontakt ke stejnému stupni uvolnění podle průzkumů nestačí.

5. Jezte čokoládu

Ne každý sladký zázrak proti stresu zabírá – čokoládu mléčnou nebo dokonce bílou nechte ve staniolu. Zato hořké tabulky s více než 70 procenty kakaa udělají vašim nervům (ale i srdci) skvělou službu. Odvážní se můžou ponořit do čokoládové koupele, kterou nabízejí některé české hotely a lázně. Sladká tečka na závěr – vědci nedávno potvrdili, že lidé mlsající hořkou čokoládu přijmou za den méně kalorií než ti, kdo si ji odepřou.