13. března 2017
 | 
Foto: Shutterstock
Ráda byste se v létě chlubila vypracovanými rameny a plochým břichem?

Inspirujte se tipy Američanky Holly Holm, UFC šampionky v bantamové váze a trenérky kickboxu.

Tahle žena získala titul mistryně bojových umění, když naprosto nečekaně knockoutovala „neporazitelnou“ Rondu Rousey. „Prostě si musíte věřit, i když vás ostatní podceňují,“ usmívá se hvězda mezi zápasnicemi. A zároveň vřele doporučuje, abyste si střihla její tréninkovou sestavu, kterou objevíte na další straně. „Po cvičení vás zaplaví skvělá nálada, to vám zaručuju!“

1. Něco na zahřátí
S nataženýma nohama se posaďte na podložku a uchopte činku. Tu držte v úrovni hrudníku, potom pokrčte a zvedněte nohy. Mimo jiné se zakloňte, aby tělo tvořilo písmeno V. Trup je vytočený doleva. Vraťte se do výchozí pozice a ten samý cvik si střihněte na pravou stranu. Zopakujte desetkrát ve čtyřech sériích.
Proč se vám to bude hodit: „Při tomhle otáčivém pohybu posilujete hlavně břišní svaly. A ty při boxu maximálně využijete. Kdybyste totiž zasadila ránu jen pomocí paže, nebude to mít žádnou sílu.“

2. Silný zadek
Postavte se, rozkročte nohy na šíři ramen a prsty na rukou – v úrovni hrudníku – sbalte v pěst. Poté pokrčte kolena a podřepněte (A). Přeneste váhu na levou nohu, pravou vykopněte do strany – alespoň do úrovně boků. Pokud se vám to podaří výše, jedině lépe. Chodidlo ovšem mějte po celou dobu propnuté. Navíc předpažte pravou ruku, zajistíte si rovnováhu (B). Tělo vraťte do startovní pozice a cvik proveďte na druhou stranu. Určitě byste měla zvládnout čtyři sady po deseti.

Základem je věřit si
„Když jsem vyrážela do boje se šampionkou Rondou, všichni mě měli za outsidera. Vy si ale musíte věřit, že tam patříte. Bez víry totiž nemáte šanci zvítězit,“ radí Holly.

3. Dokonalá ramena
Stoupněte si, nohy jdou od sebe, a to na vzdálenost boků. Pravou dolní končetinu předsuňte, levá zase míří dozadu, zatímco ruce držíte u hlavy. Dlaně směřujte k obličeji. Poté se natočte pravým bokem a předpažte pravou ruku přesně tak, jako kdybyste chtěla někomu uštědřit ránu. Paži švihem vraťte zpět a proveďte stejný tah levou rukou (jako na obrázku). Pokračujte a třicet vteřin boxujte, jak nejrychleji vám to půjde. Na půl minuty si pak odpočiňte. Dopřejte tělu čtyři sady.

Myslíte, že se vám nedaří? Skvělé!
„Já jsem vděčná i za okamžiky, kdy při tréninku dělám chyby – alespoň vím, na čem musím ještě zapracovat.“

Než se Holly Holm začala věnovat profesionální soutěži UFC, zářila jako profesionální boxerka. Vyhrála 33 zápasů ze 38.

4. Stehenní svaly v kondici
Postavte se s mírně roztaženýma nohama, jemně sevřete prsty na rukou v pěst a držte je v úrovni hrudníku. Levou nohu zakročte dozadu a pravou nohou proveďte výpad. Potom bleskovým pohybem vykopněte, jak nejvýš to jde. Zároveň napněte levé koleno. Nakonec se vraťte do výchozí pozice. Zacvičte desetkrát a vyměňte nohy. Celkem si projeďte čtyři série.

S hudbou, nebo bez?
Tahle mistryně preferuje před samotným zápasem klid. „Ráda se soustředím jen na své myšlenky.“ Když ale cvičí, poslouchá písničky z 80. a 90. let. Třeba Push It od Salt-N-Pepa’s. Inspirujte se!

5. Tělo ve vzduchu
Lehněte si na břicho a zápěstí vsuňte pod ramena. Na dlaních se zdvihněte tak, aby vaše lokty směřovaly vzhůru a vaše chodidla byla propnutá. Tělo by mělo být v jedné rovině. Narovnejte paže a odrazte se od země. Snažte se dopadnout jemně, jinak byste si pohmoždila ruce. Čekají vás čtyři série po deseti.

Usnadněte si situaci
Tenhle cvik dá pořádně zabrat, pokud se na něj necítíte, klidně si místo něj zacvičte klasické kliky. Časem se dopracujete výsledku.