29. ledna 2017
 | 
Foto: Shutterstock
Víme, jak na zářivě bílé zuby!

Většinou svému chrupu věnujeme pouze pár minut ráno a pár minut večer. Do středu našeho zájmu se dostává až tehdy, pokud zuby začínají zlobit, nebo spíše až začnou bolet. To pak velmi rychle lovíme v diáři telefonní číslo a hledáme pomoc.

Do čista

Hlavní práce však zůstává na nás. Máte-li z vrnící zubařské vrtačky mrazení a vyhýbáte-li se ordinaci velkým obloukem, musíte hlavní boj o svoje zuby svádět doma. Pravidelně a pečlivě.

Zuby bychom si měli čistit minimálně dvakrát denně, a to po dobu několika minut. Ještě před několika lety nám dentisté doporučovali kartáčky tvrdé jak ocel, nově se razí přesný opak. Budete-li si tedy domů kupovat nový kartáček, vybírejte mezi označením soft a ultra soft. Neexistuje žádná jasná lhůta, kdy kartáček vyměnit. Nejdéle však za dvanáct týdnů. Každopádně, když se mu zač­­nou ohýbat štětiny, honem s ním do koše.

Co se týká elektrických kartáčků, nejsou lékaři úplně zajedno. Podle některých odborníků zubům příliš neprospívají, podle druhých je tomu naopak.

Vývoj nebo spíš názory se hýbou i v návodech na čištění samotné… Ještě před nedávnem jsme měli provádět kroužky, které však mohou u jedinců s citlivými dásněmi spíše škodit. Většina zubních hygienistek vám dnes nejspíš doporučí metodu stírá­ní. Tedy jemné tahy od dásně směrem ke špič­ce zubu. Každý jsme jinak šikovný a kaž­dému z nás zabere čištění rozdílně dlouhou dobu.