8. prosince 2016
 | 
Foto: Shutterstock
V příručkách pro krásu se hydratace skloňuje ve všech pádech. Víme, jak to s tou vodou je!

Voda má pro organismus nezastupitelný význam. Pro udržení stálého objemu tekutin v těle je ideální příjem 2–3 litrů denně. Toto množství se ale může výrazně měnit podle klimatických podmínek, zátěže, profese i věku. Dostatek vody v těle je každopádně důležitý i pro krásu…

Živá voda

V každém věku je pro zdravou a zářivou pleť nutná nejen vnitřní, ale i vnější hyd­ratace, která posiluje schopnost pokožky zadržovat vodu a brání jejímu předčasnému stárnutí. Vnější hydrolipidová vrstva pokožky obsahuje pouze 10 % vody, ale chrání spodní vrstvy před nad­měrným vysušováním a negativním působením vnějších vlivů. Hlubší vrstvy pokožky jsou na vodu daleko bohatší (škára obsahuje okolo 72 % vody). Jakmile se však tyto zásoby hydratace sníží, ve všech vrstvách pokožky dojde ke změnám, které na povrchu vidíme jako první známky vysušování a stárnutí.

S věkem je to horší

S přibývajícím věkem dochází k výraznějším změnám kůže. Pleť ztrácí elasticitu, povrchová vrstva se ztenčuje a snižuje se produkce mazu a potu. Tvorba ochranného kožního filmu je omezená, a kůže tím pádem dehydratovaná a suchá. Zároveň s tím ztrácí svou pevnost a schopnost rychlé regenerace a vrásky se prohlubují. V každém věku je tedy nezbytná správná kosmetická péče odpovídající typu i stáří pleti. Její nedostatek by se mohl brzy projevit.