16. září 2016
 | 
Historie hotelu The Grand Mark Prague v Hybernské ulici, sahá až do 15. století.

Budova, která byla původně postavena jakožto dva měšťanské domy se záhy přeměnila na barokní palác, jehož majiteli byly významné historické osobnosti z vyšší šlechty. Poslední komplexní rekonstrukce budovy, jež se snažila zachovat a zvýraznit historické barokní a neoklasické prvky, proběhla v roce 2008.

Při stavebních úpravách hotelové zahrady se podařilo na jedné z venkovních zdí objevit a zachovat historickou fresku z 18. století, která společně s o sto let starším hotelovým obloukovým vstupem spadá pod ochranu národního památkového dědictví. Unikátnost barokní zahrady dotváří historická fontána s motivem lva chrlícího proud vody, jež se řadí k nejstarším dochovaným skvostům na hotelu, až z dob 16. století.

Umělecký dotyk hotelu dotváří rozmístěné sochy napříč hotelovým Lobby a venkovní zahradou. Tvůrcem těchto zlato bronzových soch je slovenský umělec Petr Nižňanský, který se věnuje monumentální i komorní tvorbě a především figurativní sochařské práci. Nižňaského díla lze najít v soukromých uměleckých sbírkách v České republice, New Yorku, Antverpách, Amsterdamu, Oxfordu, Moskvě i Taiwanu. Souznění českých soch je příjemně propojené s malovanými obrazy, které zdobí jak stěny hotelových veřejných prostor, tak i hostovské pokoje a apartmány. Veškeré malby společně pocházejí z vybraných londýnských galerií.

Originální dekor hotelové restaurace Le Grill, která poutá kombinací baroka a moderny, vymýšlel britský architekt Ian Brian, který do restaurace zakomponoval její dvě dominanty – masivní lustry z italského skla Murano. Oproti tomu jedinečné osvícení v hotelovém Lobby a Prezidentském apartmá je výtvorem české sklářské designérské společnosti LASVIT.

Hotel The Grand Mark Prague je ukázkou vytříbeného vkusu, elegance a zároveň zodpovědného zachování historických prvků.

www.grandmark.cz

www.lhw.com