20. srpna 2016
 | 
Foto: Shutterstock
Hudba je mocná čarodějka, která dokáže zvýšit krevní tlak, zrychlit tep srdce nebo rozšířit zorničky.

Byla by škoda nevyužít zmíněné fyzické reakce našeho těla na hudbu ve svůj prospěch například při rutinním víkendovém úklidu. Překvapte své okolí i děti tím, že na to půjdete moderně.

Zaposlouchejte se na chvíli do okolního světa, co slyšíte? Ticho? Ne. Jsme obklopeni světem zvuku a sluch je proto jedním z nejdůležitějších smyslů, které máme. Když jdeme například spát, sluch zůstává v pohotovosti a aktivní nejdéle ze všech ostatních smyslů. Je přirozené, že podobně jako vyhledáváme klid a spánek, potřebujeme zároveň vzruchy a podněty. Podle anglického psychiatra Anthonyho Storra je jedním z důvodů, proč vyhledáváme hudbu, její schopnost stimulace – dokáže vyvolat různě intenzivní vzrušení. Zcela přirozeně jsme tedy ovlivňováni rytmem, na který všichni okamžitě instinktivně reagujeme. Zatímco střední rytmus vnímáme jako klidový tep srdce, rychlejší rytmus již aktivuje činnost sympatetického nervstva a my začínáme cítit potřebu se hýbat. I když si to zakážete, zcela mimovolně začne svalový tonus dolních končetin reagovat na znějící rytmus.

Hudební rytmus má rozhodně stimulační efekt, který můžete využít ve svůj prospěch. Podobně jako vojáci využívají pochodovou hudbu pro překonání únavy při delší chůzi nebo dělníci rytmickou hudbu při výkonu monotónní činnosti. Je dokázáno, že při rychlejší hudbě se prostě pohybujeme rychleji. Není proto tajemstvím, že pro úklid se hodí rychlejší a rytmická hudba. Možná si teď říkáte: jakou hudbu vybrat a kde ji vzít?

Trendem doby je streamovaná hudba

Dnešní doba naštěstí nabízí tolik možností, že bychom si je ani nestihli představit. Vybereme si tu nejjednodušší cestu a tou je automatický výběr hudby pro uklízení z dostupných streamovacích služeb. Jedná se o služby, kde za měsíční předplatné máte přístup k téměř jakékoli hudbě, která kdy byla na světě vydána. Kromě samotných interpretů s jejich diskografií nabízejí tyto služby i speciální výběry písniček vhodných pro různé činnosti. Jednou z nich je úklid neboli gruntování, jak je výběr pojmenovaný například ve službě Google Music. Jedná se o nikdy nekončící mix písní se svižným tempem, které jsou pro zmíněnou aktivitu jako dělané. Díky tomu vám odpadá práce s přípravou a výběrem písniček. Pokaždé můžete mít po ruce čerstvý mix vhodných písní pro sobotní uklízení.

Další důležitý mezikrok

Hudba je ale jen jedním elementem, který ovlivní celkovou dobu úklidu. Druhým je výběr správného čisticího prostředku. Pokud budete dělat celkový úklid, vyplatí se vzít k ruce univerzální přípravek, třeba Fixinelu koupelnu, která je vhodná na všechny druhy povrchů ve vaší domácnosti. Pokud však úklid zaměříte na něco konkrétního, vyplatí se zvolit přípravek specializovaný.
Hudba není sice vidět, ale ovlivňuje nás při každém kroku. V obchodě udává tempo našeho nákupu, v rámci reklamních bloků v televizi výrazně umocňuje působivost reklamy nebo zjednodušuje naši orientaci v každém filmu v kině. Využít její přirozené schopnosti pro větší radost z úklidu je proto více než efektivní. I s ohledem na to, že úklid si nejen užijete, ale můžete skončit o chlup dříve, než byste skončili při úklidu bez hudby.