20. července 2016
 | 
Festival profesionálních divadel, které pracují s lidmi s mentálním postižením se koná uprostřed léta v Orlických horách

Poslední červencový víkend (29.-31.7. 2016) proběhne v pohraniční vesnici Neratov v Královehradeckém kraji již třetí ročník mezinárodního festivalu MENTEATRÁL.

Festival se dlouhodobě zaměřuje na prezentaci a rozvoj spolupráce mezi profesionálními soubory, které propojují práci herců s lidmi s mentálním postižením. Letošní ročník se pyšní hned několika novinkami.

Divadelní prostor na míru festivalu letos realizuje pražská architektonická kancelář H3T architekti, která se specializují na krajinné prostředí a nevšední práci především se dřevem. Zatemněné divadlo pro cca 200 diváků bude po celé tři dny plně využíváno a poté znovu rozebráno a zrecyklováno.
V hlavním programu se letos objeví velmi populární polský soubor Teatr21 z Varšavy se svým nejnovějším představením Upadki. Odpočinek 2, dále vystoupí pražský soubor UJETO, brněnský soubor Aldente, slovenské uskupení Stopy snov z Bratislavy a kladenské divadlo Vzhůru nohama. Celý festival pak zahájí premiéra projektu pražského uskupení Jiné jeviště společně s místními klienty chráněného bydlení Neratov v režii Janka Lesáka.
“Čeká nás našlapaný víkend. Ten kdo už Menteatrál v minulých letech navštívil, může si myslet, že ví, co ho čeká. Ale máme spoustu novinek, invencí, jiné rozmístění festivalového areálu atd. Zkrátka ať už jste na Meteatrálu byli nebo ne, vězte, že to bude intenzivní zážitek. A popravdě, co všechno se bude dít a co všechno zažijeme…to sami nevíme. No…bude to zase dobrodružství. Jako vždycky!” těší se iniciátor a ředitel festival Jan Čtvrtník.

V rámci doprovodného programu se v sobotu 30.7. od 20:30 uskuteční sólový koncert Lenky Dusilové v ojedinělém poutním kostele s prosklenou střechou. Do programu jsou mimo jiné zařazeny také ozvěny filmového festivalu Mentalpower film festival, kreativní dílny pro děti, workshop muzikoterapie a další překvapení.
Festival začíná v pátek 29.7. v podvečer a končí v neděli 31.7. odpoledne, přímo v Neratově bude zajištěné stanové městečko s omezeným počtem míst, občerstvení, koupání v pohraničním potoce a mnoho dalšího.

Vstupné na celý festival je dobrovolné.

Další info najdete ZDE