27. května 2016
 | 
Přemýšlíte, že byste se stali baristou? Máte ambice být nejlepším baristou? Nebo vás zkrátka a dobře baví káva?

Jestli máte čas a chuť, můžete nakouknout do zákulisí baristické soutěže, kterou každoročně pořádá oblíbený kavárenský řetězec Costa Coffee. Národní kolo proběhne ve středu 1. 6. od 14:00 do 19:00 v OC Letňany a utká se v něm 6 finalistů.

Kavárny Costa Coffee mají více než 45-letou tradici. První z nich byla založena v Londýně italskými bratry Costovými. Dnes působí ve více než 33 státech světa, kde najdete přes 3000 kaváren. Sklízí mj. úspěchy na soutěži Allegra European Coffee Awards, kde získaly potřetí za sebou ocenění “Nejlepší kavárenský řetězec v Evropě“. V ČR má “Costa” aktuálně otevřeno již 32 kaváren, ale jejich kávu můžete ochutnat také na 38 čerpacích stanicích Shell – v samooblužných kávovarech Costa Express.

Aby byli baristé co nejvíce motivováni, probíhá od roku 2006 mezinárodní soutěž Costa Barista Roku.

„V České republice se soutěž Costa Barista Roku konala poprvé v roce 2010. Tento rok tedy proběhne sedmý ročník. Již čtvrtým rokem je soutěž veřejná a přístupná všem, kteří se zajímají o kávu. Letošní celorepublikové finále se koná ve středu 1. 6. od 14:00 do 19:00 v OC v Letňanech,” vysvětluje Eva Kulhánková, marketingová manažerka Costa Coffee.

V porotě zasedne 5 odborníků, mezi nimiž nechybí např. Štěpánka Havrlíková (mj. koordinátorka mistrovství baristů ČR a spoluzakladatelka Školy kávy), Roberto Trevisan (mj. lektor a spoluzakladatel Školy kávy) nebo Eva Jeřábková (mj. Costa Coffee Ambasador, trénuje a koučuje Costa standardy v přípravě kávy po celé ČR).

Než se všech 6 finalistů představí 1. 6. veřejnosti, absolvují předchozí den první část soutěže v tréninkové místnosti společnosti Best Coffee, kde musí za přítomnosti dvou komisařů během 30 minut nastavit mlýnek a připravit hlavní “Costa” nápoje, kterými jsou Espresso, Caffé Latte, Corto Classic (vše po dvou kusech).

Ve veřejné části soutěže má každý účastník finále za úkol připravit během 30 minut 4x nápoj Corto Classic a 4x svůj “Special Drink”, který si sám vymyslel a pojmenoval. Veškeré nápoje jsou ze směsi Mocha Italia, kterou si “Costa” sama praží ve své domovské pražírně v Londýně. Výběrovému nápoji se meze nekladou, jen nesmí obsahovat žádný alkohol.

“Motivací kandidátů je nejenom ocenění „Costa Barista Roku České Republiky“, ale především postup do evropského kola, které se uskuteční v jednom z evropských států, kde “Costa” působí. Vítěz evropského kola poté odjíždí na světové finále do Velké Británie. Ten nejlepší na světě získává 10-denní pobyt pro dvě osoby do některé ze zemí, odkud se k nám káva dováží (např. Columbie, Kostarika, Brazílie),” dodává Eva Kulhánková.

Letošní finalisté:
Markéta Voborská – Barista maestro z pražské pobočky v OC Smíchov
Barbora Proroková – Barista z pražské kavárny na Provaznické
Lucie Synková –Barista maestro z pražské kavárny na Provaznické
Jakub Skřivánek – Barista z pražské pobočky ve Vodičkově
Žaneta Churavá – Barista z pražské kavárny v OC Flora
Michaela Kindlová – Barista maestro z pražské pobočky na Národní třídě