20. dubna 2016
 | 
Poznáváte ho? Máme pro vás tipy, jak vyzrát i na vašeho nepořádníka.

Pokud zrovna nepatříte k těm, kteří bydlí úplně sami, nejspíš sdílíte domácnost s někým – partnerkou, partnerem, dětmi nebo jich možná ve vašem studentském bytě potkáváte víc. Je to paráda sdílet příjemný čas společně, dokud nedojde na …úklid. 

Lenivec obecný

Toho je snadné identifikovat, jistě ve svém okolí někoho takového máte. Hlavní negativum lenivce spočívá v tom, že se mu strašně, ale strašně nechce. Přesně ví, co by měl dělat, ví, jak na to a ví, že by mu to nezabralo ani příliš mnoho času. Největší překážkou je však ona lenost.
Jak na něj vyzrát? Praktikujte „něco za něco“: Slibte odměnu, střídejte aktivitu s odpočinkem – za chvíli věnovanou domácnosti, dopřejte lenivci díl jeho oblíbeného seriálu.

Pan nepostradatelný

S rozhodným výrazem vám dává na vědomí, že něco takového, jako je úklid, se ho prostě netýká. Dokáže sáhodlouze vyprávět o všech svých zásluhách a nepostradatelnosti, o svých domácích povinnostech však nejspíš nebude chtít ani slyšet.  
Řešení? Tady je každá rada drahá, u pana nepostradatelného bude třeba jít na to pomalu – ustávat se servisem, až dojdou košile, ponožky a další čisté prádlo, nejspíš se bude muset i on zamyslet.

Přirozený nepořádník

Přesně víte, kudy vedla jeho cesta – rozházené boty následované pohozeným oblečením, následují talíře, papírky, obaly a další drobnosti každodenního života, o kterých tak trochu tušíte, že pokud je budete chtít vidět uklizené, bude to vaše práce.
Řešení?: Pro přirozeného nepořádníka je situace celkem pohodlná  – o nic se nestará a někdo to za něj vždy uklidí, jedinou nevýhodou je, že se cítí občas „ztracen“ a nemůže nic najít. Tady je třeba být ve změnách trpělivá, ale důsledná, pomalu, ale rozhodně nepořádníka přesvědčujte, že alespoň o svůj nepořádek se musí postarat sám.