14. března 2016
 | 
Kolik druhů znáš těstovin, tolikrát jsi Italem...Není těstovina jako těstovina.

Těstoviny se zabydlely v mnoha našich domácnostech i restauracích, ale jejich domovinou je Itálie. A tradiční italské těstoviny máme nejraději. Jenže to by bylo příliš jednoduché a velmi neitalské, aby se řeklo italské těstoviny a všem bylo jasné, o co jde. Naopak. Co deset kilometrů napříč Itálií, to desítky jiných receptur a jiných druhů pasty. 

Bez těstovin ani ránu

Těstoviny tvoří základ italské kuchyně a první záznam o nich se datuje do 1. století našeho letopočtu. V Apiciově knize se popisuje příprava sekaného masa nebo ryb, které byly zabaleny těstovinami lasagne. O pastě se ale také traduje historka z 13. století s Marcem Polem, který je měl do Itálie přivést z Číny. Tam viděl přípravu nudlí, samozřejmě z rýžové mouky. Receptura se pak mohla adaptovat na evropské podmínky s pšeničnou moukou a teprve Italové jim dodali nespočet tvarů a velikostí.

V Aldente vědí jak na těstoviny

Základ italské pasty, kterou prozradil šéfkuchař restaurace Aldente, je vaječná melange, farina di semola, tedy hladká mouka z tvrdé pšenice a voda, to vše ve správném poměru. Uvařit si je pak můžete čerstvé nebo sušené, ale nenechte se mýlit, co je čerstvé nemusí být automaticky lepší. V případě těstovin hraje velkou roli kvalitní surovina a druh pasty. Dlouhé druhy jsou lepší v sušené podobě, kdy se snáz odhadne doba vaření na skus.

 

1000 a 1 druh pasty

Nebyli by to Italové, kdyby i v těstovinách nebyl aspoň trochu zmatek. Spaghetti, spaghettini, bucattini? Že vypadají všechny stejně? Téměř ano, ale odlišuje je jejich tloušťka, spaghetti jsou tenké, spaghettini ale ještě tenčí, bucatini jsou zase duté. Penne a rigatoni vás taky matou? U těch je zase jediný rozdíl šikmá hrana u penne versus rovná u rigaton. Šířkou nudlí se liší tagliatelle a fettuccine, kdy širší nudle jsou fettuccine. Paparadelle jsou také široké nudle, ale pozor, tentokrát smotané do klubíčka.

Krátkými a dlouhými těstovinami to ale nekončí. Co třeba ty plněné? Dáte přednost mezzelunne ve tvaru půlměsíce nebo čtvercovým raviolům? A nezmínit bramborové těstoviny by byla křivda proti Římanům. V okolí Říma se totiž nevyhnete oblíbeným gnocchi, tedy ňokům. A i ty se dělí podle velikostí nebo třeba toho, jestli mají hladký povrch nebo vroubkovaný třeba od vidličky.

Italská kuchyně vyniká svojí jednoduchostí a efektivností kvalitních surovin ve svých receptech. Na rozdíl od toho vyznat se ve všech druzích pasty je, upřímně řečeno, téměř nemožné. A nebojte, ani Ital neví vše. Ideální řešení se ale nabízí samo, běžte a vyražte do restaurace a objevujte těstoviny na vlastní pěst.
 

Tedy pokud chcete ochutnat pravé italské těstoviny, pastu restaurace Aldente je správná volba.
Šéfkuchař Giovanni Andrea Bernardini se naučil vařit v restauraci svého tatínka ve městě Sarzana v okrese La Spezia. V Aldente vaří výhradně italskou kuchyni a kladou největší důraz na čerstvost a kvalitu surovin. Těstoviny jsou stejně jako v Itálii číslo jedna: “ říká Giovanni Nejoblíbenější jsou spaghetti s mořskými plody, s bazalkovým pestem nebo carbonara. Vyrábíme si ale i další druhy včetně plněné pasty nebo bramborových noků,“ dodává Giovanni.

Italové jsou „požitkáří“ a o tom to je!

Doporučujeme z jídelního lístku: 
TAGLIATELLE S KREVETAMI, ČERSTVÝMI RAJČÁTKY A BAZALKOU
MALTAGLIATI S KACHNÍM RAGÚ
HOVĚZÍ TAGLIATA  NA ROZPÁLENÉ PÁNVI SE ZELENÝM PEPŘEM, ROZMARÝNEM A OPEČENÝMI BRAMBORY

Více na www.aldente.cz