18. prosince 2015
 | 
Během zimy je pokožka vystavována jak chladnému počasí venku, tak i suchému vzduchu v prostorách vytápěných topením.

Čelí mrazu, větru, vlhku i suchému vzduchu, je tedy daleko citlivější a rychleji se podráždí. Proto bychom měli péči o pleť v zimě věnovat větší pozornost.

Náš organismu před škodlivými vlivy prostředí pomáhá chránit kůže. Přestože jí v zimním období v termoregulační funkci velmi pomáháme oděvem, zůstávají některé partie pokožky – zejména obličeje a často i rukou – v trvalém a přímém kontaktu s okolním prostředím.
„Jakmile klesne venkovní teplota pod 8 C, mazové žlázy v pokožce sníží produkci lipidů na minimum. V mrazivém počasí zvolme jako denní krém raději mastné, výživné a ochranné pleťové krémy (emulze voda v oleji). Chrání kůži před chladem a lépe udržují vlhkost pokožky,“ vysvětluje přední česká kožní lékařka doc. MUDr. Monika Arenbergerová v rámci projektu atakujakne.cz.
Vytvořený tukový film brání odpařování vody, takže pleť zůstává vláčná a také se zbytečně neochlazuje. Odpařování vody totiž vždy znamená i zvýšenou ztrátu tepla, ochlazování a zároveň poškození kožního povrchu.
„Hutný krém budete potřebovat zejména v extrémních klimatických podmínkách: na horách, ve vysokých mrazech, při dlouhodobém pobytu venku nebo při ostrém větru,“ pokračuje odbornice. „Za běžných podmínek, kdy pleť není vystavena působení chladu nebo mrazu, můžeme používat krémy, které nejlépe vyhovují vašemu typu pleti, např. i hydratační.  Ideální je využít dobu, kdy jsme přes den doma, nebo je aplikujeme na noc.“

Speciální péče rtům i rukám
Oblast červeně rtů neobsahuje mazové ani potní žlázky, a proto trpí zejména v chladném období. Součástí každé dámské kabelky by měla být výživná tyčinka na rty, nejlépe i s UV faktorem pro případ návštěvy hor. Ruce, u kterých pozorujeme často přesušené hřbety, bychom měli častěji zvláčňovat a zbytečně je nevystavovat mrazu (nošení rukavic).
„Kůže kolem nehtů se v zimě často přesouší, praská a vznikají bolestivé pukliny. V takovém případě pomůže koupel ze směsi mandlového, sezamového a olivového oleje, zahřátá na 37-40 C. Až teplota lázně klesne, ruce vyndáme a lehce osušíme. Pro lepší efekt můžeme poté i vmasírovat směs do okolí nehtu,“ radí dermatoložka.

Jak na aknózní pleť
Nošení šál a čepic podporuje v zimě zapaření kůže – zvyšuje se produkce mazu. Za zhoršením kůže v zimě stojí i oslabená imunita a nedostatek vitamínů.
„Do chladu se pro akční pleť hodí lehký make up, který plní v zimě hned dvě funkce. Estetickou, kdy překryje pupínky a uhříky a dá obličeji svěží barvu a tón. Ochrannou, kdy kombinace základu a přírodního pigmentu vytváří jakousi protekci proti škodlivým vlivům zevního prostředí. Make up je možné i kombinovat s prostředky proti akné, kdy ráno pleť ošetříme vhodným přípravkem a po jeho vsáknutí naneseme zvolený make up,“ doporučuje paní docentka.
Jestliže vás trápí akné, myslete na to, abyste po očištění a ošetření pleti nevycházeli do chladného venkovního prostředí okamžitě, ale až po 15 – 30 minutách. Odlíčení a ošetření aknózní pleti může někdy způsobit podráždění pleti a začervenání. To v kombinaci se suchým mrazivým vzduchem vede často k nepříjemným pocitům.
Obecně platí, že lehčí hydratační krémy jsou vhodné na léto a v zimě sáhneme po mastnějších základech, které plní lepší ochrannou funkci před chladem a mrazem. Lidé s aknózní pletí by mastnější krémy ani masky vyhledávat neměli, aby nedošlo k přemaštění pleti a zhoršení akné. Ideální volbou jsou BB krémy s krycí i ochrannou funkcí.

lékařka doc. MUDr. Monika Arenbergerová