11. dubna 2018
 | 
Foto: Shutterstock.com
Potřebujete OKAMŽITOU energii?

A co kdybychom vám řekli, že existují i jiné životabudiče, zdravější a možná ještě účinnější než právě káva? Nevěříte? Čtěte a přesvědčte se!

Každý z nás potřebuje někdy nakopnout a povzbudit, často sáhneme po osvědčených prostředcích – kávě, černém čaji nebo energetickém nápoji. Jenže! Jejich vliv na zdraví je při dlouhodobém užívání víc než diskutabilní, a navíc si na ně tělo zvyklo, takže jeden šálek nestačí. Co s tím? Nahraďte je zdravějšími možnostmi. Poradíme vám, které to jsou.

Zelený čaj

Zelený čaj, který se taky často nazývá jako pravý čaj, je známý víc než 5000 let a je populární hlavně v jižní a jihovýchodní Asii. Je oblíbený právě pro své povzbuzující účinky, respektive správně řečeno pro schopnost zahánět únavu, podpořit fungování paměti a soustředění a obecně stimulovat nervovou soustavu. Kofein v čaji se totiž uvolňuje pomaleji než kofein obsažený v kávě, a proto je jeho účinek dlouhodobější a zároveň nezatěžuje srdce.

Kromě dodání energie ještě konzumace zeleného čaje pomáhá bojovat se stresem nebo snižovat riziko kardiovaskulárních onemocnění. To vše díky obsahu antioxidantů, které bojují s volnými radikály, omezují efekty stárnutí těla a pomáhají spalovat tuky. Takže k zařazení zeleného čaje do pitného režimu máte vlastně mnohem víc důvodů. Dobrá rada na závěr – pijte ho nejpozději kolem páté hodiny odpoledne, jinak se vám bude dost těžko usínat. Víme o tom své.

Acai Berry

Bobule Acai, nazývané taky ovocem bohů, jsou známé po staletí právě jako zdravý zdroj energie. Obsahují široké spektrum vitamínů, minerálů nebo třeba omega mastných kyselin. Kromě energetické podpory stimuluje Acai taky mozkovou činnost, což oceníte s blížím se závěrem školního roku. Věděly jste, že Acai je taky jedním z nejsilnějších přírodních antioxidantů vůbec? Prostě jeden důvod vedle druhého, prč dát Acai šanci. A jak ho nejlíp konzumovat? Buď jako sušené nebo čerstvé ovoce, nebo třeba v podobě šťáv a džusů, možností je dost.

Maca

Maca, neboli řeřicha peruánská, je další z řady superpotravin a pochází z peruánských And. Někdy se jí pro její účinky říká i peruánský ženšen. Maca obsahuje vitamíny A, B1, B2, B6, C a E, aminokyseliny, mastné kyseliny a minerály. Je známá především tím, že pomáhá posilovat organismus a podpořit fyzický výkon i mentální zdraví. Pomáhá při duševní vyčerpanosti, bojuje se stresem a úzkostmi. Kromě toho je v posledních letech ve světě populární i jako afrodiziakum. Jak macu konzumovat? Buď přímo syrový nebo pečený kořen macy, v našich zeměpisných šířkách ale většinou v podobě prášku nebo tablet. Prášek stačí přimíchat třeba do vody, mléka nebo třeba jogurtu. Na zdraví!

Zelený ječmen

Zelený ječmen, někdy nazývaná jako mladý, obsahuje velké množství vitaminů, antioxidantů, aminokyselin, minerálů a mnoho dalších zdraví prospěšných látek. Díky obsahu hormonu serotonin pomáhá bojovat s únavou a depresemi nebo třeba zlepšovat usínání. Kromě toho podporuje imunitu a pomáhá nastartovat detoxikaci organismu. K dostání je v podobě tablet či prášku, pěstovat si ho však můžete i v domácích podmínkách! Jdete do toho?