2. července 2018
 | 
Foto: Shutterstock.com
Úhledné řady olivovníků táhnoucích se do dáli i divoce rostoucí borovicové háje či cypřišové lesíky. To všechno jsou znaky viditelné na druhý pohled signalizující podmanivou krajinu Sicílie. Tím prvním a hlavním znakem je nepřehlédnutelná homole vulkánu Etna.

Pod vrcholkem Etny se nachází ostrov Sicílie, jehož minulost je nesmírně bohatá a zároveň i pohnutá. Kořeny nejstarší doložené civilizace sahají více než pět tisíc let zpět a je tedy jasné, že milovníci historie si zde přijdou na své. Ale nejen oni, na Sicílii si dosyta užijí i milovníci pláží, výhledů, či gurmánští nadšenci hledající autentické kulinářské zážitky. Ve prospěch Sicílie navíc hraje i snadná dosažitelnost, neboť let z Prahy trvá jen zhruba dvě hodiny.

Proč je Sicílie tak úžasná?

„Na celém ostrově je několik naprosto úchvatných míst, kvůli kterým rozhodně stojí zato půjčit si auto a vyrazit objevovat za hranice hotelového resortu,“ říká Václav Nekvapil, mluvčí CK Blue Style. Trigou výjimečných měst jsou Syrakusy, Agrigento a Palermo. Posledně jmenované je zároveň hlavním městem a má prostupuje ho příjemný kosmopolitní duch. Jeho historické centrum je navíc nesmírně fotogenické. Totéž se dá říct i o Agrigentu, jehož archeologické vykopávky z antického světa patří k nejzachovalejším na celém světě. Nachází se nedaleko města v Údolí chrámů. Pět století před naším letopočtem zde Řekové na zaobleném pahorku vystavěli komplex chrámů, jejichž pozůstatky dodnes obdivují návštěvníci z celého světa. Zdejší Chrám svornosti, neboli Tempio della Concordia je opravdu překrásnou ukázkou antické architektury a ne nadarmo je považován za nejzachovalejší řecký chrám na světě.

Samostatnou kapitolou nejen pro milovníky historie jsou Syrakusy. Rodiště význačného řeckého učence, matematika, fyzika, filosofa a vynálezce Archimeda, jehož vynálezy sloužily pro potřeby jeho rodného města. V Syrakusách a jejich okolí najdeme bezpočet památek – asi nejznámější je řecké divadlo pro 15 000 diváků, které patří mezi největší antická divadla světa. Na ostrově Ortigia, kde se rozprostíralo původní centrum Syrakus, si potom můžeme prohlédnout mnoho zajímavých staveb a zachovalých památek.