19. května 2018
 | 
Foto: Shutterstock.com
Je mnoho míst na světě, kde se zastavil čas. Lidé žijí tradičním způsobem života v sepjetí s přírodou, bez aut i mobilů.

Čtěte, kam se vypravit za nejdrsnější exotikou, do doby kamenné. A možná zde narazíte i na kanibaly.

1. Grónsko: Inuité

Největšíší ostrov světa není klasickou destinací. Jste na úrovni moře, ale cítíte se jako v Alpách. Ž ijí zde Inuité, exotičtí lidé asijské ho původu. Ve východním Grónsku na svých kajacích loví tuleně harpunou, ve fjordu velryby a sem tam „dostanou“ i ledního medvěda či narvala. Bydlí v barevných domcích (často ze dřeva, obložených vlnitým plechem a natřených na modro, červeno nebo žluto). Žijí jednoduše, ale mají vše, co potřebují – elektřinu i mobilní signál. Děti chodí do školy a těší se na příchod jara: když začnou tát ledy, hrají si u fjordu a radují se, že voda má kapalné skupenství. Ačkoliv je ledová, hned se koupou. Je zábavné vidět u domů, jak se suší prádlo a hned vedle tulení maso nebo tresky. V supermarketu si vedle mouky můžete koupit pušku (na medvědy), rybářské sítě či nafukovací čluny. Inuité nemají ploty, takže se dá vesnicí procházet a přijít až k nim domů. Turisté jsou vítáni.
Je zde překrásně a dá se sem snadno dostat. Do nejkvalitnější šího hotelu východního pobřežíží se létá luxusně vrtulníkem a už jen výhled z okna na zátoku plnou ledových ker a louku plnou fialových květů je omračující.