22. října 2018
 | 
Foto: Shutterstock.com
Vaše pokožka je po jejich použití krásná - miniaturní plastové perličky obrousí suchou kůži a dodají ji jas a barvu. Avšak pro přírodu jsou přímo ekologickou katastrofou!

Že kosmetika může být dobrý sluha, ale špatný pán prozrazuje to, že v některých státech v USA a také ve Velké Británii je zakázáno používat kosmetiku s mikroplasty. O co se jedná? Mikroplasty jsou drobné plastové perličky, menší než hlavička špendlíku, které obsahují například brusné sprchové šampony, klasické peelingy a často také zubní pasty. Vy se s nimi umyjete a právě ty pak putují do odpadu a z odpadu do čističek odpadních vod. Drobné perličky mají však takovou velikost, kterou nejsou fitry schopné zachytit a tak mikroplasty putují zpět do přírody a díky tomu se tak dostávají do těl živočichů a také k nám. Je to alarmující, čtyři pětiny pitné vody na světě obsahují právě tyto drobné částice.

Mikroplastů jsou plné oceány a nic se s nimi nedá dělat – nedají se recyklovat, ani jinak zpracovat, protože je těžké je zachytit. Někdy jsou menší, než zrnka písku. Jak s tím bojovat? Starých mikroplastů se nezbavíme, ale je nutné používat přípravky, které je neobsahují. Příště, až půjdete kupovat peeling, je nutné studovat jeho složení. Pokud si chcete ušetřit čas a energii, můžete si naistalovat například aplikaci Microbead App, která vám u některých výrobků po naskenování čárového kódu ukáže, zda mikroplasty obsahuje nebo ne. Přírodě neškodí peelingy s cukrem, solnými krystaly, s rozemletými kávovými zrnky, loofou nebo se semínky. Všechny tyto složky se v přírodě totiž rozloží. Dobrým vodítkem je také používání čistě přírodní kosmetiky. V zahraničí to je certifikace Natrue a v Česku CPK – Certifikovaná přírodní kosmetika.