7. září 2018
 | 
Foto: Shutterstock.com, archiv značek
Léto pomalu končí, sluníčko začíná zapadat dřív a dřív a brzy nás čekají podzimní sychravé dny.

Děsí vás tahle představa a bojíte se, že vás s příchodem podzimního počasí přepadne splín? Nepoddávejte se mu a bojujte. Jak? Co například horkým čajem, svíčkou, milým filmem nebo třeba veselou knížkou? Máme pro vás tipy na 3 knihy od českých autorů, které vám zlepší náladu a naprosto nekompromisně zaženou jakýkoliv náznak podzimní deprese. Jdeme na to?

Robin, Zdena Frýbová

Hlavním hrdinou téhle vtipné a milé knížky je tvrdohlavý hrubosrstý foxteriér Robin, který se stará o „povyražení“ své rodiny útěky a dalšími rafinovanými kousky. Díky nim se jeho lidští páníčci nikdy nebudou nudit. A vy taky ne! Robin je totiž osvědčené antidepresivum pro každého, i pro ty z vás, které doma čtyřnohého mazlíčka nemají. Pozor, při čtení na veřejnosti hrozí, že na vás bude okolí divně koukat (až se budete smát jako blázni).

 

Saturnin, Zdeněk Jirotka

A máme tady další českou klasiku, která je 100% jistotou při zahánění blbé nálady. Příběhy nepředvídatelného sluhy Saturnina a jeho pána Jiřího Oulického bezpečně baví už několik generací, přidejte se k nim. Co se stane, když Saturnin přestěhuje svého konzervativního pána na loď? A co když se k tomu přidá ještě nečekaná návštěva tety Kateřiny se synem Miloušem? Podaří se Jiřímu okouzlit krásnou slečnu Barboru? To, a mnohé jiné se dočtete v poměrně útlé knížce, nad níž se budete smát na každé stránce. Nejlepší jsou hlášky Saturnina a doktora Vlacha, ty prostě milujeme. A představa, jak okolo sebe v restauraci házíme na nicnetušící hosty koblihy, nás neskutečně baví a hrozně pokouší.

 

Totál Balkán, Blanka Čechová

Jak to dopadne, když se mladá v ideály věřící holka dostane na mírovou misi OSN do válkou zmítaného Kosova? Přečtěte si knihu Totál Balkán od Češky Blanky Čechové a zjistíte to. Na první pohled se to může zdát jako vážné téma, což tedy mimochodem je (a ve výsledku je kniha drsným obrázkem „fungování“ mezinárodní organizace). Ovšem autorka vyniká kromě skvělého a leckdy i suchého humoru také opravdu nezáviděníhodným nadáním dostávat se do nebezpečných a jinak ošemetných situací, které pak umí neskutečně barvitě a vtipně popsat, že se prostě chtě nechtě musíte skoro pořád smát. Dozvíte se, jak se autorka vyrovnávala s nepravidelnými výpadky proudu, jak se sžívala s místními i jak nakonec přece jen tomu jednomu jedinému člověku pomohla. Tohle je kniha, která se vám opravdu vryje do paměti.