15. července 2018
 | 
Foto: Shutterstock.com
Jen růžová to může být, tydydududydydududypdyp.

Taky tuhle barvu milujete úplně nejvíc a hrdě se hlásíte k „pinkloverům“? Pak byste měli zbystřit. Růžová totiž nemusí být jen barva vašeho trička nebo rtěnka. I příroda tuhle barvu miluje. Nevěříte? Čtěte dál! Představujeme vám totiž 4 opravdu růžová místa!

Jezero Retba v Senegalu

Ano, vážně si neděláme legraci, tohle místo opravdu existuje! Jmenuje se Retba a najdete ho v Senegalu, jen kousek od hlavního města Dakar. Zajímá vás, co způsobuje jeho neobvyklé zabarvení? Růžovou barvu má na svědomí řasa Dunaliella salina, která se vyskytuje v extrémně slaných vodách. A to Reba opravdu je (obsah soli má 40 %), takže i neplavci budou nad hladinou. Mimochodem věděly jste, že jezeru se také někdy přezdívá žvýkačkové?

Laguna Rosa ve Španělsku

Tušili jste, že růžové jezero lze najít i v Evropě? Konkrétně ve Španělsku! Najdete ho pod názvem Laguna Rosa de Torrevieja v přírodním parku Natural Park de las Lagunas de La Mata y Torrevieja v oblasti Alicante, jen kousek od mořského pobřeží. Stejně jako v případě jezera Retba je původcem jeho růžové barvy řasa Dunaliella salina a přítomnost pigmentů v neobvyklém typu bakterií nazývaných halobakterie. Ale pozor! Protože se jedná o součást národního přírodního parku, koupání je zakázané.