8. října 2018
 | 
Foto: Shutterstock.com
Čeho se v souvislosti s novými technologiemi nejvíc bojíme?

Mobilní telefon má dneska každý. Provází nás v podstatě na každém kroku. Málokdo si dovede představit, že byly doby, a ne tak nedávné, kdy tahle technická vymoženost neexistovala, nebo byla jen pro ty nejbohatší. Co pro vás mobil vlastně znamená? Je to hračka, kterou umíte odložit, nutné zlo nebo se stal nepostradatelnou součástí vašeho života? Ať tak či tak, s novým digitálním světem vznikly také nové fobie.

Nomofobie

Co to je? Nomofobie je úzkostný strach, že člověk zůstane bez mobilu nebo bez signálu. Prostě tak či onak bez spojení s okolním světem. Ale někdy je to fajn, užít si chvíli s bdělou pozorností bez koukání do displeje. Fakt, zkuste to.

Telefonofobie

No vážně, telefonofobie opravdu existuje. A možná se budete divit, ale trpí jí docela dost lidí. Třeba mezi ně patříte i vy. Neberete cizí telefonní čísla a netelefonujete obecně rádi? Bum, právě tímhle se telefonofobie vyznačuje.

Neofobie

Tahle fobie je trochu obecnější – ti, co jí trpí, mají chorobný strach ze všeho nového. A právě proto ji řadíme mezi fobie digitálního světa, protože ten se mění v podstatě z hodiny na hodinu. Ale abychom nebyli zas tak negativní, tahle fobie má i své výhody – aspoň nebudete mít nutkání si kupovat nový mobil pokaždé, když ho výrobce updraduje.