9. dubna 2018
 | 
Foto: Shutterstock.com
Přemýšlíte, čím oživit svůj pokoj či byt? Rozhodně květinou!

Podle čínského učení feng shui přítomnost květin redukuje stres a přinášejí rovnováhu, jsou navíc i indikátorem štěstí a kdo by nechtěl být šťastný? Čtěte dál a my vám poradíme, jaké pokojové rostliny jsou nejlepší co do vzhledu i výdrže.

Lopatkovec Spathiphyllum

Uznáváme, není to úplně sexy jméno pro rostlinu, ale na druhou stranu je to jedna z těch úplně nejméně náročných, což to jméno vcelku vyváží, no ne? Nemá vysoké nároky na zavlažování ani na světelné podmínky. Takže pokud ji někdy zapomenete zalít, nic se nestane. Pro jednou. Jo a taky hezky bíle kvete. A my máme vyzkoušeno, že se jí z pro nás nevysvětlitelných důvodů hodně daří v blízkosti televize. Prostě záhada.

Orchidej (Phalaenopsis)

Orchideje jsou stálicí v pokojových květinách. Když kvetou, je to pastva pro oči. A aby kvetly, musíte se o ně náležitě starat. Většina příruček tvrdí, že se mají jednou týdně na hodinu namočit do vody a jinak se nezalívají. Naše vlastní zkušenost je trochu odlišná – prostě je normálně zaléváme jako ostatní květiny a ony se nám odvděčí tím, že okolo každých Vánoc vždy vykvetou. Dopřejte jim ještě stabilní teplotu a budete se moct kochat jejich krásnými květy během celého roku. Krom toho, že budou ozdobou vašeho bydlení, se orchideje vyznačují v podstatě nepostřehnutelnou vůni, která působí jako afrodiziakum. Takový tajný bonus.

Juka

Juka patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny, je teplomilná, má ráda sluníčko, ale zvládne i polostín a v létě ji bez obav můžete postavit třeba i na balkón (někam, kde na ni nebude přímo pršet ani celý den pražit slunce). Juka tak trochu vypadá jako malá palma a seženete ji v podstatě v každém květinářství. Její údržba je nenáročná, stačí ji pravidelně v malém množství zalévat a občas pohnojit a listy občas rosit. Pokud budete mít štěstí, dokonce vám i vykvete. Ale pokud ne, tak nevěste hlavu, kvete opravdu velmi vzácně.

Kávovník arabský (Coffea arabica)

Milujete kávu? A co takhle pěstovat si doma kávovník? Nebo si dokonce vypěstovat vlastní kávová zrna, to by bylo něco, že? Máme pro vás dobrou zprávu – jde to! Kávovník není náročný na světlo a v pohodě zvládne i sušší vzduch, který v bytech bývá. Je potřeba ho pravidelně zalévat, ale zároveň nepřelévat, jinak by mohl uhynout. Pokud se o něj budete hezky starat, může dorůst až do výšky tří metrů a především vás odmění bílými květy a hlavně opravdovými kávovými zrny!

 

Kromě toho, že váš interiér bude díky květinám krásnější, bude i zdravější a harmoničtější. Už máte vybranou tu svoji rostlinku?