1. července 2017
 | 
Foto: Shutterstock.com, archiv značek
Vyberte si typ jógy, který sedne právě vám.

Hatha jóga

• Sedne vám, když: jste ve stresu, toužíte po uvolnění a vyčištění hlavy

Hatha jóga je klasická forma jógy. Cvičí se při ní ásany s výdrží, které střídá alespoň krátké uvolnění, a celá polovina lekce se zaměřuje na relaxaci, dýchání a meditaci. Postupuje se od jednoduchých pozic až k náročnějším polohám, které zvyšují vaši pohyblivost, masírují vnitřní orgány a posilují psychiku. Do pozic se přitom dostáváte velmi pomalu, takže téměř nehrozí, že byste se zpotila. Ze cvičení budete odcházet protažená, uvolněná a v povznesené náladě.

Iyengar jóga

• Sedne vám, když: trpíte bolestmi zad a hledáte nový motor do života

Instruktoři tohoto typu jógy používají při cvičeních speciální pomůcky, jako jsou bloky, pásy nebo deky, s cílem dostat tělo do přesné pozice. Každý pohyb totiž musíte vykonat velice pečlivě a přesně, díky čemuž se dokonale protáhnete, celé tělo zpružní a zpevníte si páteř. Lekce vás nabijí silou i vnitřním klidem.

Aštanga jóga

• Sedne vám, když: chcete si dát do těla, hýříte energií, milujete rychlost a klidná meditace vás neláká

Čeká vás sestava vždy stejných, avšak náročných jógových pozic, které se cvičí mnohem rychleji než klasická jóga. Rozhodně se při nich zapotíte. Rychlý pohyb sladěný s dechem uvolní v těle teplo, které z něj vyplaví toxiny a vnitřně ho očistí. Zároveň si výrazně posílíte svaly. Při tomto druhu jógy se sice nemedituje, avšak psychickou pohodu vám zajistí fyzicky náročné cvičení, na které se musíte pekelně soustředit. Cvičit ale musíte každý den, takže jestli jste jógu ještě nikdy nedělala a máte slabší vůli, zkuste pro začátek jiné lekce.

 

Bikram jóga

• Sedne vám, když: chcete zhubnout, zlepšit si tělesnou kondici a je vám věčně zima

Bikram jóga zahrnuje 26 ásan, které se cvičí v přetopené tělocvičně. Teploměr se tu šplhá až ke čtyřiceti stupňům, proto máte na sobě jen sporý trikot. I tak budete už po prvních deseti minutách vypadat, jako byste právě vylezla z bazénu. K čemu je takový pohyb dobrý? Horko uvolňuje svaly, což umožňuje zacvičit i náročné pozice a přitom výrazněji protáhnout tělo. Vysoká teplota zároveň nabudí metabolismus a zvýší srdeční tep, takže rychleji shodíte přebytečná kila. A navíc se budete cítit jako po hodině běhání do kopce. Rychle si tak vypěstujete dobrou kondici.