Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Daniel Gonzalez: K vaření přistupuji jako k designu

  0:57aktualizováno  24. března 2019 17:36
Nejprve se kuchař Daniel Gonzalez prosadil jako designér. V roce 2012 získal dokonce prestižní ocenění Talent roku v Czech Grand Design a pak už se další ceny jen hrnuly.

Design ale čím dál víc hledal na talíři, a tak se na plný úvazek začal věnovat kariéře kuchaře. Pokud chcete ochutnat jeho výjimečné jídlo, ve kterém se snoubí české i exotické vlivy, máte jedinečnou šanci v Becher zóně, se kterou objíždí letní hudební festivaly. Nejbližší příležitost budete mít tento víkend na Českých hradech.

Vystudoval jste na UMPRUM obor Produktový design. Jak vás toto studium ovlivnilo v práci, kterou děláte nyní?

Naučil jsem se přemýšlet nad věcmi z více úhlů. Rozsah studia byl hodně široký. Studoval jsem design nábytku, skla, menších interiérových věcí, ale také například zavazadel. Díky tomu jsem se naučil, jak přistupovat k tvorbě nějaké věci. Nejradši jsem ale měl neobvyklé, až skoro bizarní zadání. Třeba „Vaření v roce 2020“.

Téma vaření se promítlo i do vaší diplomky. Jako téma jste si zvolil hrnce.

Diplomové práci se na UMPRUM věnujete celý jeden rok, takže by byla škoda energii věnovat něčemu, k čemu nemáte vztah. Proto jsme si každý vybrali nějaký svůj koníček. A mě vždycky bavilo vařit. Napadlo mě, že udělám sadu hrnců.

Nakonec symbolizovaly i váš nový životní směr...

Ten přerod byl ale hodně nenápadný a pomalý. Začalo to už během studia, kdy mě má tehdejší přítelkyně přihlásila do pořadu Prostřeno!

Zúčastnil jste se?

Ano, bylo to velmi zajímavé. Já a čtyři ženy. (smích) Od té doby jsem dostal nálepku kluka, co rád vaří. Taky jsem často pořádal večeře s kamarády, zkoušel jsem na nich různé recepty a sledoval, co jim chutná a co ne. Pak si mě začali zvát i známí známých, ať přijdu k nim domů a něco pro ně uvařím.

Takže se z koníčku začala pomalu stávat práce?

Po škole jsme s kamarádkou založili firmu Foodmasters 3000 a rozhodli jsme se, že budeme dělat něco netradičního. Náš cíl byl udělat facelift jídla, který má každý rád, ale vlastně se za to tak trochu stydí. Takže jsme začali dělat langoše. (smích) Chtěli jsme, aby při jeho konzumaci lidé dostávali až orgasmické záchvaty štěstí. Prodávali jsme je na různých akcích a festivalech a postupně si nás lidé začali všímat a objednávat nás na cateringy pro větší množství lidí. Třeba vernisáže. Stále jsem dělal design, ale vaření začalo čím dál víc převládat.

A pak jste začal vařit pro studenty AVU…

Ano, můj kamarád se rozhodl, že jako svoji klauzurovou práci udělá na škole nový bufet. Takový protipól k tomu, který tam byl. Škola na to dostala grant, takže na AVU vznikla profesionální kuchyně. Nebyl v ní profesionální kuchař, jen studenti uměleckých škol, takže jsme postupně přicházeli na to, jak se to dělá správně. Ale bylo vidět, že lidi baví náš koncept – každý den jiné levné jídlo z čerstvých a dobrých surovin – a občas nám proto i odpustili, když se něco nepovedlo. (smích)

Tento projekt bylo možné vidět v televizním pořadu Ano, šéfe! Koho napadlo se přihlásit?

Nápad vznikl hned týden po otevření, protože režisér pořadu Vít Klusák chtěl do Ano, šéfe! dostat jiný koncept než jen klasické restaurace. A svět umění je mu velmi blízký. Pro mě jako pro kuchaře to bylo dost složité. Byl to můj první týden v profesionální kuchyni, neznal jsem žádné vychytávky, a hned přijde taková kapacita, a ještě k tomu i velmi svérázná osobnost, jako je pan Zdeněk Pohlreich!

Máte pocit, že jste obstál?

Reakce byly různé. Pro diváky, kteří pořad sledují pravidelně, jsme byli exoti. Ti, kteří se ale podívali jen na náš díl, byli nadšení. Takže tak padesát na padesát. Přiznám se, že já sám jsem zatím neměl odvahu se na to kouknout.

Nyní pracujete v podniku Kobra, což už opravdu není studentský projekt.

Ano, z amatéra jsem se stal takovým poloamatérem. (smích) Z ročních zkušenostní na AVU jsme vytvořili koncept jídelníčku. Pořád se učíme a uvidíme, co bude dál.

A z designéra se stal kuchař. Byla to velká kariérní změna?

Design a vaření je podle mě to samé. V designu řešíte technologie, ekonomiku věci, ekologii a ergonomii. Gastronomie je v základu to stejné. Jen místo kovu, dřeva nebo skla a rozpočtu na materiál, řešíte rozpočet surovin, jak je tepelně upravit a naservírovat. Proto uplatňuji principy designu ve vaření a hodně mi to pomáhá. V designu se totiž učíte objevovat nová neobjevená pole a právě tato improvizace se hodí, když vymýšlíte nové recepty.

Právě nové recepty a celý koncept jídelníčku jste vymyslel pro Becher zónu a teď s ní objíždíte letní festivaly. Podle jakých kritérií jste jídelníček sestavil?

Moje první myšlenka byla, že na festivalech se produkuje hodně odpadu. Všechno dostáváte v plastu. Proto mě napadlo, že vytvoříme speciální jedlý talířek. Další aspekt byl, že Becherovku máme všichni spojenou s jídlem, často jí používáme jako digestiv, protože se po ní dobře tráví. Takže se skvěle hodí k tučným grilovaným jídlům. Proto jsem se zaměřil na oblíbená jídla a oblékl je do nového kabátu. Do receptů jsem přidal buď samotnou Becherovku, nebo koření pro ni typické, tedy například badyán, hřebíček či anýz.

Takže Becherovka se může nejen pít, ale dá se s ní i vařit?

Ano, zjistil jsem, že Becherovka je na vaření – hlavně pokud chcete něco oflambovat – absolutně dokonalá. Alkohol se z ní po chvíli vypaří a zůstane pouze zkaramelizovaná chuť koření. Je to opravdu výborné, každému, kdo se nebojí ohně, to doporučuji zkusit. Ale také jsem do receptů dal kousek sám sebe a promítl do nich exotické vlivy.

Příjmení Gonzalez opravdu nezní typicky česky. Odkud pochází vaše rodina?

Maminka je Češka a tatínek je z Panamy. Je to velmi krásná země, která je díky průplavu ovlivněná různými kulturami. Původní obyvatelstvo byli Indiáni, pak přišli Španělé, Američani, také ji hodně ovlivnili Číňané a pro stavbu kanálu se přivážela pracovní síla z Afriky. To všechno se smíchalo v jednom hrnci a vznikl takový zajímavý hybrid mezi kreolskou a čínskou kuchyní. Většina Panamců jsou pupkatí spokojení lidé, takže bych řekl, že jim jejich národní kuchyně moc chutná. (smích) Vlastně bych je tak trochu přirovnal k Čechům a naší gastronomii. Taky se v jídle moc nežinýrujeme. A proto mě baví vymýšlet způsoby, jak tyhle dva světy – alespoň v kuchyni – propojit.

Navštivte Becher zónu!

ČESKÉ HRADY TOČNÍK – 14.-15. července

COLOURS OF OSTRAVA – 19.-22. července

ČESKÉ HRADY ŠVIHOV – 28.-29. července

ČESKÉ HRADY ROŽMBERK – 4.-5. srpna

ČESKÉ HRADY VEVEŘÍ – 11.-12. srpna

ČESKÉ HRADY HRADEC NAD MORAVICÍ - 18.-19. srpna

ČESKÉ HRADY BOUZOV – 25.-26. srpna

ČESKÉ HRADY BEZDĚZ – 1.-2. září

  • Nejčtenější

Nejde jen o komunikaci. Omyly a chyby, které nám ničí vztah

Nikdo nevstupuje do partnerství s tím, že dříve či později skončí. Přesto se dnes polovina párů rozvádí. Lidé spolu...

Rozluštěte tajnou řeč vaší rtěnky. Odstín i tvar prozradí vaši povahu

Můžete být vášnivá, klidná nebo romantická. A může to jít poznat na první pohled. Rty, tedy přesněji barva vaší rtěnky,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pleť si zaslouží jen to nejlepší. I v noci, kdy odpočívá

Zdravá a krásná pleť vyžaduje pravidelnou a hlavně správnou péči. Každý večer byste tak měla kromě čištění zubů věnovat...

Pořád v pohybu? Pořiďte si na cvičení nový outfit, namotivuje vás

Jestli vás ještě nepřešla novoroční motivace a stále pravidelně cvičíte, určitě si zasloužíte za odměnu nějaký nový...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odfoukněte vtíravé myšlenky. Když zjistíte příčinu, půjde to snadno

Vtíravé myšlenky nejsou ničím výjimečným. Mohou se lišit, jedno však mají společné. Zaměstnávají mozek a zhoršují...

Pětice tipů, jak se jednoduše dopracovat k vysněné postavě

Vydat víc energie, než kolik jí přijmete, poskládat si správně jídelníček a hýbat se, to je alfa a omega hubnutí, bez...

Jste roztleskávačka, nebo básnířka? Povaha ukáže, jak prožíváte štěstí

Lidé jsou různí a různě také prožívají emoce. Ale každý se může naučit, jak žít šťastně. Ke kterému typu šťastlivců...

Jak na praní i úklid? Tipy, které vám ušetří čas v domácnosti

Nechcete přece trávit celou věčnost s prachovkou či s kbelíkem a mydlinkami. Máme pro vás pár jednoduchých vychytávek,...

Sny jsou jako zprávy z „druhého“ světa. Umíte využít jejich poselství?

Je možné najít ve snech klíč k vyřešení problémů? Lidé, kteří se zabývají lucidním, tedy řízeným sněním, tvrdí, že ano....

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...