19. srpna 2017
 | 
Foto: Shutterstock
Je až s podivem, že v době televize, počítačů, tabletů a chytrých telefonů, lidé stále čtou knihy. Vědí, že čtení má své výhody:

Čtení knih jako prevence

Americká studie ukázala, že puzzle, šachy a čtení knih snižuje až 2,5 krát riziko Alzheimerovy choroby. Studie netvrdí, že se této nemoci můžete vyhnout úplně, ale prevence je to zábavná a vzdělávací. Při čtení knih získáváte nové informace, posilujete mozek a také relaxujete, což je v dnešní uspěchané době skoro zázrak.

Méně stresu díky čtení knih

Další studie potvrzuje, že lidé, kteří pravidelně čtou, jsou aktivnější – účastní se voleb, sledují celkově dění kolem sebe a jsou i pohybově aktivnější. Skvělá vlastnost čtení knih je také redukce stresu, když se ponoříte do děje, nepřipouštíte si vlivy okolí a uvolníte se. Studie z roku 2009 tvrdí, že po 6 minutách čtení se snižuje úroveň stresu o 68%, což rozhodně není málo.

TIP10 knížek, které by si měla každá holka přečíst

Fantazie a slovní zásoba

Při čtení zapojujeme fantazii a přemisťujeme se na místa, kde se děj knihy odehrává, čímž zapomínáme na své problémy. S každou přečtenou knihou se nám rozšiřuje slovní zásoba a nové výrazy jsme schopni aktivně a plynule zapojit do běžné mluvy. Lidé, kteří čtou, nepoužívají příliš často eeehhhhmmm ;-). Ve společnosti je téma literatury časté, a když budete pravidelně číst, nestane se vám, že nebudete mít tušení, o čem je řeč. Slovní zásoba má také pozitivní vliv při výchově dětí.