14. dubna 2018
 | 
Foto: Shutterstock.com
Slyšela jste už někdy o čakrách a jejich síle? Že ne? Nevadí, my vám je podrobně představíme v celé jejich kráse. Připravené? Jdeme na to!

Čakry jsou neviditelná centra v našem těle, která pracují s energiemi – odvádějí tu škodlivou, a naopak zajišťují přísun té čisté. Často bývají znázorňovány jako lotosové květy, je jich 7 základních a každá z nich má svou vlastní barvu, symbol a význam. Seznamte se!

1. čakra – kořenová – Múládhára – červená – živel země – smysl čich

Spojuje se se schopností přežití – odstranit, co nás trápí, a dodat životní energii. Jestliže je první čakra zablokovaná, má člověk málo síly – jak psychické, tak fyzické, člověk také bývá buď chudý nebo přílišný materialista. Při vyváženosti je člověk odvážný a žije dlouho.

Kde ji najdete: v nejnižší části páteře mezi konečníkem a pohlavními orgány

2. čakra – sakrální – Svadhišthána – oranžová – živel voda – smysl chuť

Někdy je také nazývána sexuální čakrou, je ale spojená i se schopností tvořit a užívat si život. Jestliže je silná, raduje se člověk ze života. Pokud není v rovnováze, je život nudný, stereotypní a má vliv i na sexualitu.

Kde ji najdete: na úrovni pohlavních orgánů

3. čakra – solar-plexus – Manipúra – žlutá – živel oheň – smysl zrak

Souvisí se sílou, zdravím, energií, pomáhá dosahovat cíle. Pokud je její funkce nedostatečné, mohou daného člověka trápit deprese, v ničem nevidí smysl a cíl, pociťuje hněv a příkoří. Naopak pokud je solar-plexus čakra silná, je člověk plný energie a dosahuje svých cílů.

Kde ji najdete: v oblasti pupku4.

4. čakra – srdeční – Anáhata – zelená – živel vzduch – smysl hmat

Srdeční čakra je čakrou lásky, soucitu, vztahů, trpělivosti, uznání. V případě slabé funkce plodí čakra nenávist, závist, prospěchářství, naopak pokud funguje správně, má člověk dostatek lásky, soucitu, trpělivosti jak s okolním světem, tak i se sebou samým.

Kde ji najdete: za středem hrudníku v oblasti srdečního centra

5. čakra – krční – Višúddha – světle modrá – živel vzduch – smysl sluch

Je spojovaná s komunikací, schopností společenského kontaktu a upřímností. Pokud je čakra silná, přináší skvělé vztahy s lidmi, pokud je zablokovaná, může znamenat zhoršené vyjadřování, vady řeči i problémy s vyjádřením vůči sobě samé.

Kde ji najdete: v dolní části krku mezi krční jamkou a ohryzkem

6. čakra – čelní – Ádžňá – indigová modrá – všechny smysly a nadsmyslné vnímání

Někdy je nazývána také třetím okem, vnitřním okem nebo okem moudrosti. Je spojována s intuicí, je lidským šestým smyslem. Pokud šestá čakra funguje správně, je člověk prozíravý, intuitivní a vždy se rozhoduje správně.

Kde ji najdete: uprostřed čela mezi obočím

7. čakra – korunní/temenní – Sahasrára – fialová

Je sídlem božské dokonalosti v člověku. Je symbolem ztotožnění se s nekonečnem, s lidskou schopností cítit nekonečnost a smíření. Je v harmonii pouze v případě, že i ostatní čakry jsou v harmonii, neboť jsou navzájem provázané mnoha kanály.

Kde ji najdete: na vrcholku hlavy, uprostřed nad temenem

Pokud je některá z čaker zablokovaná či slabá, ovlivňuje i ostatní. S tím lze pracovat pomocí tzv. harmonizace čaker, čili pomocí pozitivního ovlivnění proudění energií.