10. května 2018
 | 
Foto: Shutterstock.com
Počasí láká vyběhnout! Jenže teploty stoupají a slunce nemilosrdně pálí. Jak běhat správně, vám poradí běžkyně Soňa z blogu Running2.cz:

Běhám celý rok, i když je mráz, když prší, i v létě. Jenže právě léto mi paradoxně dává nejvíce zabrat. I když mám dobrou formu, v horku to jde ztěžka. Osvědčilo se mi pár věcí, díky kterým mi to pak jde lépe:

Hodně piju

Jedna z nejdůležitějších věcí. Piju pravidelně a pořád. Nejvíce neperlivou vodu, do které si přidávám pro chuť třeba snítky máty nebo nakrájené ovoce. Pokud je extrémí horko, beru si s sebou pití i na trénink, ale nikdy lahev nenosím v ruce – to kazí běžecký styl. Mám proto speciální ledvinku do pasu, která obsahuje dvě malé lahvičky. Nejlepší na letní pití je opět čistá voda nebo isotonický drink, který tělu dodá potřebné minerály, které v průběhu běhání vypotí. Důležité je se napít i po výkonu.

Běhám ráno nebo večer

Když jsou parna, raději si ráno přivstanu nebo počkám do večera, kdy slunce tak nežhne a pak si při nižších teplotách běh více užiju. Jde to lépe, tolik se nepotím a hlavně svůj organismus nevystavuji takovému stresu.

Nedám dopustit na vazelínu

V létě toho nosím co nejméně. Postačí mi tílko, kvalitní podprsenka, volné běžecké kraťasy  a kvalitní ponožky. Dříve jsem s tílky mívala problém – když jsem se potila, mokrá kůže se mi při běhu v podpaží o sebe dřela a pak bolela a pálila. Teď to dělám tak, že tato místa natřu dobře vazelínou. Kůže tak hezky „klouže“ a i po dlouhém běhu je pak vše v pořádku.

Nosím čepici

V létě mám kšiltovku téměř pořád na hlavě. Kšilt mi chrání obličej před spálením, nesvítí mi do očí a pokud se i spustí letní deštík, tak mi voda nepadá přímo do očí. Taky mě čepice chrání před úpalem a dobře mi odsává pot z čela. Dobrá bežecká kšiltovka by měla být z prodyšného materiálu a nejlépe ve světlých barvách.