3. července 2018
 | 
Foto: Shutterstock.com
Běhání má svá pravidla. I po doběhnutí.

Na konci zvolněte

Tělo se po zátěži musí postupně připravit na to, že už se blíží konec. Proto pět minut před cílem svoje tempo zvolněte na pomalejší, ale ne úplně na pomalé, abyste nevychladla. Zvolnění tempa tak pro organismus nebude takovým šokem.

Protáhněte se

Pokud zanedbáváte strečink, svaly se zkracují a pak bolí jako čert. Nikam nespěchejte a v klidu se protáhněte, ideálně do 15 minut, když doběhnete. Protahování by mělo být statické a v každém cviku byste měla vydržet aspoň 10 sekund. Dýchejte při něm a pokud vás nějaké místo více táhne, prodýchejte ho.

Převlékněte se ihned do suchého

Většina běžců se nenachladí při běhu, ale po něm, když zůstanou zpocení a ofoukne je. Proto hned do sprchy a pak do čistého a suchého. Pokud není sprcha k dispozici, tak do suchého. Nejhorší jsou mokré běžecké podprsenky!

Po běhu se napijte a najezte

Když doběhnete, tělo potřebuje energii a tekutiny. Můžete si dát například nějaký regenerační sportovní nápoj nebo dobrá je i voda se štávou, která dodá sacharidy. Jako první pomoc postačí například proteinová tyčinka. Uvidíte, že pak nebudete tak unavení.

Dopřejte si koupel

Pokud jste po tréninku velmi přetžená, „naložte“ se do vany. Teplá voda spolu se speciálním přípravkem svaly uvolní a nebudou tak bolet. Výbornou zkušenost máme s arnikou, díky ní svaly rychleji povolí a zregenerují.