8. června 2017
 | 
Foto: Shutterstock.com, NN
Uvidíte, ochutnáte a zažijete spoustu úžasných nových věcí. Na cestu vám navíc stačí pouhých 8 hodin z Prahy, z Brna se to dá zvládnout ještě o 2 hodiny rychleji.

1. Hlavní město Lublaň
Tohle krásné město plné krásných lidí večer žije bujarým životem. Přes den je v něm naopak božský klid, protože do něj nesmí auta. Přesouvat se můžete buďto pěšky, autobusem nebo na kole. To je asi nejpopulárnější lublaňský dopravní prostředek.


Celé čtvrtmiliónové město působí velmi mile i po architektonické stránce. Pokud máte rádi baroko, secesi a art nouveau, budete tu ve svém živlu. Město totiž v minulosti zasáhla dvě silná zemětřesení, přičemž po tom prvním bylo přestavěno v barokním stylu, při druhém pak znovu přestavěno právě vesměs ve stylu art nouveau. Po 2. světové válce navrhl nové domy světoznámý architekt Josip Plečnik, který se mimo jiné podílel i na úpravách Pražského hradu. Jeho dílem je i nepřehlédnutelný kostel na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Určitě se vydejte i na Lublaňský hrad ze 12. století, který se tyčí na kopci nad řekou Lublaňkou. Dohlédnete odtud až k Julským Alpám. Nevynechejte ani Prešerenovo náměstí, Katedrálu sv. Mikuláše, Svatopetrský kotel, Klášter Rakung, Trojmostí a Dračí most.