11. července 2016
 | 
Cyklistika je pohodový sport, který umí po všech stránkách bavit a vyžaduje “vymazlený stroj“ i funkční outfit!

A o tom nemůže být jistě pochyb. Je na každém z nás jakou odnož cyklistiky zvolí a jaká jej pohltí. Rozdíly tu jsou. Historicky nejstarší je silniční cyklistika a pak postupně přibývali i další hravé disciplíny: MTB (horská kola)… Každá vyžaduje náležité oblečení. Podíváme, co se nosí letos. Co by ve vašem cyklistickém šatníku nemělo chybět.

O tom to je
Horská cyklistika je sportem poměrně mladým, první zmínky o pokusech o jiné pojetí než pravověrně silniční, pocházejí z Francie padesátých let, nicméně oficiálně jsou za „praotce“ bikingu pokládáni pánové Gary Fisher a Joe Breeze. Tito dva hipíci v roce 1973 brázdili na speciálně upravených bicyklech kopce Marin County, tyčící se severně od San Francisca, čímž položili základy novému sportu, jenž si od té doby získal srdce milionů lidí na celém světě. Nadšenců přibývalo, objevila se mezi nimi i jména jako Tom Ritchey nebo Charlie Kelly, pozdější zakladatel prvního bikového časopisu. Autory prvního prototypu opravdového horského kola, které vážilo 17 kg, byli Gary Fisher a Joe Breeze. Vznikl také oficiální název pro tento typ kol – Mountain Bike.

Bikový outfit
Ač se to nezdá, právě značky a samotné střihy oblečení jsou dobrým indikátorem, který vypovídá o samotném přístupu (nejen) k cyklistice, stylu jízdy a příslušnosti k bikové komunitě.  Jistě mi dáte za pravdu, že v šatníku bikerů – vyznavačů stylu freeride – častěji najdete volné kraťasy, než klasické elasťáky.  Důraz je samozřejmě kladen na pohodlí a funkčnost cyklistických nadšenců. Tento fakt stále trvá a v zásadě se prohloubil do propracovaných designů.  Vše je více o volných střizích, neotřelých motivech, které jsou mnohdy pro segment cyklistky netypické, v podstatě se úplně vymykají. Vše v duchu starého známého rčení, že neexistuje špatné počasí, pouze špatné oblečení. Při jízdě na kole pro ženy, něžná pohlaví platí tato stará pravda dvojnásob.

Silniční outfit
Absence bahna, místo jízdy předurčuje, že i samotný styl tohoto oblečení je tzv. zajetý do rychla. Stejně tak je to v případě barev. Vyznavači silniční cyklistiky preferuji více race styl cyklistických outfitů.  Nestane se, že by si silniční cyklista vzal volné kraťasy a volný dres. Vše je úzce střiženo a kopíruje siluetu ženského, mužského těla. 

Dávno je pryč doba, kdy především pro vyznavačky silniční cyklisty nebylo v cyklistických obchodech co na sebe, a pokud něco málo bylo, chyběly velikosti, dobře padnoucí střihy či pěkné barvy. Dnes je situace jiná. Výběr je opravdu pestrý, a jak si vybereme, záleží jen na nás. Ale pozor! Až vám bude prodejce pět ódy na určitý model, nevěřte mu vše. Neexistuje totiž ideální materiál vhodný pro všechny aktivity. Vždy jde o kompromis: je nutné volit mezi protichůdnými vlastnostmi, jako je prodyšnost, hřejivost a komfortnost. Každý má také trochu jinou postavu. To, co sedí perfektně vaší kamarádce, se nemusí hodit pro vás.

www.harfasport.cz