28. června 2016
 | 
Underworld, Tame Impala, Of Monsters and Men, ale i Robert Fulghum v industriálním areálu.

Legenda taneční hudby Underworld, australští rockoví psychedeleci Tame Impala, islandští Of Monsters and Men, elektronický mág M83, britský písničkář s nezaměnitelným hlasem Passenger, legenda downtempa Thievery Corporation, ANOHNI, indiepopoví Irové Kodaline, britská indierocková senzace The Vaccines, shoegaze legenda Slowdive, electroswingová zpěvačka Caro Emerald, divocí cellisté 2CELLOS, velká elektronická jména jako Kiasmos, Boys Noize Live či norské zpěvačky Aurora a Susanne Sundfør… to je jen několik hlavních jmen z nabídky festivalu Colours of Ostrava, který se uskuteční od 14. do 17. července opět v úchvatném industriálním areálu Dolních Vítkovic. Přes 300 programových bodů (kromě koncertů i divadla, filmy, workshopy, diskuse, výtvarné aktivity) proběhne na více než 22 otevřených i krytých scénách včetně speciálních Electronic stage (např. UNKLE Sounds), divoké taneční Drive stage i alternativní Full Moon stage.

Celkově letos do Ostravy přijede přes 70 zahraničních a 50 domácích kapel a hudebníků, kteří nabídnou hudební zážitky z mnoha žánrů – od elektroniky, přes world music, rock, pop či jazz až po reggae. Objeví se zda zástupy hudebních scén z celého světa – od Nového Zélandu přes Island, Austrálii, Mali, Kamerun, Ghanu, Kongo, Mali, Ukrajinu až po Izrael či Jižní Koreu.

K nejzajímavějším “skrytým” jménům patří například Victoria Hanna z Izraele, dcera rabína divoce rapující starověké židovské texty, holandská zpěvačka Kovacs, která svým syrově zabarveným hlasem připomíná nejen Amy Winehouse, nekonformní polská zpěvačka Maria Peszek, která je známá také jako herečka z filmů Agnieszky Holland a Jerzy Stuhra, Rocky Dawuni, hvězdný zpěvák reggae z Ghany aktuálně nominovaný na Grammy, malijská rocková kapela Songhoy Blues, která utekla z válkou zmítaného domova, mistrovský hráč na upravenou jednadvacetistrunnou koru Joel Sebunjo z Ugandy, hrající s kapelou Sundiata afrofunk, či elektronicko-rockoví Mbongwana Star z Demokratické republiky Kongo s dvěma frontmany na vozíčku z formace Staff Benda Bilili.

Z českých kapel zahrají například Monkey Business, Mydy Rabycad, Lake Malawi, Bára Poláková, Ohm Square, Republic of Two, DVA, Ivan Hlas Trio, Už jsme doma, Terne Čhave a další.

„Zásadní novinkou je rozšíření programu festivalu o nové mezinárodní diskusní fórum Meltingpot,“ zdůrazňuje ředitelka festivalu Zlata Holušová. Meltingpot bude probíhat od 12. do 17. července ve všech prostorách Dolu Hlubina a jeden den také v multifunkční aule Gong. Na návštěvníky čeká široký program diskusí a workshopů, zahrnující 12 okruhů a celkem 8 scén. Vystoupí zde více než 80 osobností z 16 zemí, mezi nimi například americký spisovatel a esejista Robert Fulghum, izraelský laureát Nobelovy ceny za chemii Daniel Shechtman, americký historik a publicista Timothy Snyder, americký držitel Pulitzerovy ceny za žurnalistiku Chris Hedges, dánský environmentalista Björn Lomborg, skotský handicapovaný horolezec Jamie Andrew, izraelský vývojový psycholog Sidney Strauss, americký nositel Pulitzerovy ceny za poezii Yusef Komunyakaa, německý spisovatel a dokumentarista Clemens Kuby, pákistánská lidskoprávní aktivistka Gulalai Ismail, ukrajinská novinářka a aktivistka Svitlana Zalishchuk, německý grafický designér, typograf Fons Hickmann či americký street artist Gaia. Více informací najdete na www.meltingpot.co/czech.

K tradičnímu návštěvnickému servisu budou patřit dvě stanová městečka (jedno těsně vedle areálu), Family park a Dětská zóna s programem, pitná voda zdarma, sleva VLAK+ s Českými drahami, velkoplošné projekce, půjčovna kol společnosti Kola pro Afriku, tribuny, vratné kelímky NickNack, program pro zdravotně znevýhodněné návštěvníky Colours bez bariér, výhodné vstupy do objektů v Ostravě Colours Plus apod.

Vstupenky jsou k dostání na www.colours.cz nebo v síti Eventim. Více na www.colours.cz.