6. července 2015
 | 
A na jednom místě!

Horská střediska, česká nebo zahraniční, mívají mnohá plus, ale vždy aspoň jedno minus. Například vzdálenost – za mnohými atrakcemi se musíte vypravit autem, busem, nebo vlakem. A vy jste se přitom těšili na to, jak si konečně odpočinete od řízení. Naštěstí existuje jedno místo, kde tahle drobná obtíž odpadá – krkonošská Pec pod Sněžkou. Toto‚ horské město ve skořápce’ dokázalo většinu ‚bodů zájmu’ a atrakcí pro celou rodinu soustředit do jednoho místa. Nemusíte se nikam složitě a daleko přesouvat – z Pece zvládnete obejít vše pěšky během pár desítek minut. A když vás nebo vaše ratolesti budou bolet nohy, místní lanovky vám pomůžou.

Představte si ideální den své ‚druhé dovolené‘, která následuje po té regulérní u moře nebo obecně v dalekém zahraničí:

Ráno vyrazíte směr Pec pod Sněžkou. Dopoledne zaparkujete na centrálním parkovišti. Přímo proti vám je Monkey park, kde se zabaví nejen vaše děti, ale i vy sami si zde můžete sáhnout na své fyzické dno. Jsou zde totiž různé úrovně obtížnosti, na kterých se zabaví a případně řádně unaví jak děti, tak i dospělí.

Pro ty, kdo mají pro strach uděláno, je tu „zipline“ – osobní lanovka, kde na úvazku prosvištíte nad parkovištěm na druhou stranu kopce. Svištět ovšem můžete i jinak – po místní bobové sráze, jedné z největších nejen v Krkonoších, ale i v celém Česku. A hned vedle na vás čeká soubor divokých letních skluzavek, které dají pořádně zabrat nejen dětem, ale i dospělým.

Nejpřirozenějším pohybem pro člověka je údajně chůze. Má ale jednu nevýhodu – je pomalá. V našem horském městečku si proto můžete půjčit kola, třeba v Intersportu. Neděste se však příkrých strání a nejvyšších vrcholů Česka. Půjčte si elektrokolo. Po rovince jedete pěkně svižně a v horských serpentinách budete šlapat jako do mírného kopce. Když si budete chtít pořádně zamakat, jednoduše elektrického pomocníka vypnete. Brzy ho ale zase zapnete, protože elektrokolo je návykové! Východní Krkonoše jsou pro cyklistiku jako stvořené. Horské boudy a samoty jsou propojeny hustou pavučinou úzkých asfaltek a polních cest. Tak na co čekáte?

Další věci na vás čekají i v širším, ale pohodlně dostupném okolí. Pěšky se vydejte do blízké Velké Úpy. Vede do ní nová vycházková trasa určená hlavně
nejmenším turistům, tedy dětem. Říká se jí „Putování za Krakonošovou zpovědnicí“ a zpestřuje ji plnění zábavných úkolů na osmi stanovištích – jsou určeny nejen dětem, ale i jejich rodičům. Kousek nad Krakonošovou stezkou cestou do Velké Úpy se rozkládá Louka smyslů. Zde na vás a hlavně vaše ratolesti čekají další úkoly, které otestují všechny vaše smysly: čich u stromu vůní, sluch u zemního telefonu, zrak u otických klamů a nakonec chuť u ohniště – při opékání místních dobrot.

Z Velké Úpy pak lanovkou vyjedete na Portášky, z nichž se pustíte pohodlnou hřebenovou túrou na Růžohorky a Děčínskou boudu, což je jeden z mála horských statků, který se dodnes věnuje budnímu hospodářství – pastevectví spojenému s výrobou mléka, másla a sýrů tradičním způsobem.

A dál? Máte na závěr výběr ze dvou možností:

1) Jste-li již unavení, sejděte dolů na mezistanici lanovky mezi Pecí a Sněžkou a sjeďte zpátky dolů do města.

2) Ale můžete se vydat i obráceně směrem na Sněžku – buďto pohodlně lanovkou, nebo pěšky, potřebujete-li si „dát do těla“. Odtud je už jen kousek pochodu na Luční boudu, kde je nejvýše položený pivovar v Česku – samozřejmě se svým vlastním pivem.

Pokud už je pro vás Sněžka „stará známá“, zkuste třetí variantu – nenáročný výšlap z Pece po hlavní turistické trase na Lesní boudu, což je ekofarma se stádem ovcí a koz, s nimiž se tu vy i vaše děti můžete seznámit z bezprostřední blízkosti. Je zde i vyhlášená restaurace s krkonošskými specialitami.

Jedna z nejznámějších krkonošských samot stojí na hranici Černého Dolu a Pece pod Sněžkou v nadmořské výšce 1104 metrů. Nabízí ubytování různé kategorie od turistického typu po apartmány s kompletním vybavením. Horský hostinec s celodenním a téměř celoročním provozem navštěvují běžkaři i sjezdaři, kteří sem snadno sjedou od horní stanice lanovky Hnědý Vrch, v létě pak cyklisté a pěší turisté. Přes Dolní Dvůr k Lesní boudě dojede i autobus se seniory nebo s dětmi na školu v přírodě. U boudy je letní bazén a venkovní vířivka s krásným výhledem. V zimě se volejbalové hřiště změní na nejvýše položené kluziště v České republice. Majitelé Lesní boudy před lety obnovili tradiční chov hospodářských zvířat. Na okolních loukách se v létě pase stádo ovcí, koz a dvě jalovice. Hospodářství stalo horskou ekofarmou.