22. listopadu 2017
 | 
Foto: Shutterstock.com
My běžkyně se často ukládáme k zimnímu spánku. V listopadu zalezeme do svých nor, natáhneme teplé ponožky, uvaříme čaj a venku se snažíme trávit co nejméně času. Taková škoda! Nejenže běhání v zimě i ve tmě má své kouzlo, ale navíc nás udrží v kondici, kterou jsme v létě tak tvrdě nabraly.

1. Zhubnete díky mrazu

Jedna skvělá zpráva hned na úvod! V mrazu se zvyšuje podíl tukového metabolismu, takže jsou svaly schopny využívat tuk jako zdroj energie ve vyšší míře než obvykle.
Ideální způsob tréninku pro podporu pálení tuků představují dlouhé běhy (minimálně 50 minut) nižší intenzitou. Efekt však můžete zvýraznit, pokud k tréninku nastoupíte s nízkou úrovní zásob glykogenu, který slouží jako primární zdroj energie. Zkuste například absolvovat jeden trénink večer, po něm už nejíst a následující den vyběhnout hned ráno před snídaní. Zásoby glykogenu se po večerním tréninku do druhého výběhu nestačí obnovit, takže je tělo nuceno ještě více spalovat tuky. Tato strategie samozřejmě funguje i v jiných obdobích roku, mráz však její efekt výrazně podpoří.

2. Zocelíte imunitu

Při tréninku v teplotách pod bodem mrazu dostane vaše imunita více zabrat. Vědci z Japan’s National Defence Medical College prokázali, že působení chladu při fyzické zátěži způsobuje negativní změny v aktivitě makrofágů, což má na fungování imunitního systému negativní vliv.
A teď ta dobrá zpráva: tělo se dokáže sportování v chladu přizpůsobit. Výzkumy totiž prokázaly i to, že u lidí, kteří v mrazu sportují pravidelně, se zhoršení imunitních funkcí zmenšuje na minimum. Pro člověka, který celou zimu běhá jen ve fitku na pásu, rozhodně není zdravé vyrazit do terénu v minus deseti. Pokud ale venku běháte stále a postupně si na snižující se teploty zvykáte, mráz by vám nijak ublížit neměl.