9. června 2017
 | 
Foto: databazeknih.cz, shutterstock.com
Knihy jsou pro lidi tím, čím jsou pro ptáky křídla.

Tuhle krásnou myšlenku vyřkl v předminulém století anglický spisovatel John Ruskin. Dobrá kniha má spoustu funkcí. Mimo jiné dokáže člověka posunout. Máme pro vás několik tipů na knihy, které by byla škoda minout.

První pětici knih, které stojí za to mít doma, nebo si půjčit v knihovně najdete TADY. A tady už je další silná pětka, do které se vyplatí ponořit:

6) Velký Gatsby

Možná jste viděly filmovou adaptaci s Leonardem di Capriem. Jejím tvůrcům se sice povedlo dostat na plátno pompéznost Gatsbyho flámů i bezvýchodnost, do které děj vyústí. Ale nikdo nedokáže dekadenci jazzového věku a milostný příběh, po kterém zůstane hořká pachuť popsat lépe, než Francis Scott Fitzgerald sám. Začtěte se do jeho klasického díla! Možná vám přitom dojde, že život není jeden velký mejdan a že není všecko zlato, co se třpytí.

 

7) Deník Anny Frankové

Annelies Marie Franková, původem německá Židovka, uprchla ještě před začátkem 2. světové války i s celou rodinou do Amsterodamu. Právě tady se skrývali v půdním bytě a dospívající Anne tu během dvou let svěřila svému deníku všechna trápení, naděje, sny i strachy. Po prozrazení skrýše skončila celá rodina v koncentračním táboře, přežil jen otec, který po válce deník vydal. Anne zahynula v Bergen-Belsenu. Deník statečného děvčete má nejen historický význam. Za srdce vás vezmou hlavně detaily, pocity, kterým každá dospívající holka moc dobře rozumí. Ty se střídají s hlubokými filosofickými úvahami o povaze války a rasismu. Anne byla na svůj věk velmi moudrá. Ohromná škoda je nejen jí, ale i milionů dalších nevinných.

 

8) Harry Potter (všechny díly)

Příběhy o kouzelnickém učni s jizvou na čele asi není potřeba představovat. Pokud jste se jim ale z jakýchkoli důvodů vyhýbaly, vězte, že děláte ohromnou chybu. Přestože se jedná o pořádně tlusté bichle, jsou napěchované fantazií od první do poslední stránky. Filmy vám nikdy nedají tolik, co kniha. Právě vaše osobní fantazie je totiž to pravé koření, které je ochutí přesně podle vašeho gusta. J. K. Rowlingová si Řád britského impéria za svou práci rozhodně zaslouží. Probouzet v lidech (a nejen v dětech, ale i v dospělých) imaginaci je totiž extrémně důležité! Příběhy o Harrym Potterovi jsou navíc lepší než leckterá detektivka. Vynikající rytmus, perfektní spád a vystupňované napětí vám je občas skoro nedovolí odložit.

 

9) Zlodějka knih (Jsou světla, která nevidíme)

A 2. světová válka ještě jednou. Děj je sice smyšlený, ale srdeční komoru zasáhne neméně intenzivně. Vůbec nejsmutnější kapitolu z lidských dějin v této silné knize popisuje sama Smrt. Vypráví o dospívající Liesel Memingerové, která na pozadí kruté války poznává, co je to pravé přátelství, láska a život sám. Slzy nejspíš v slzných váčcích neudržíte. Přes všechno utrpení, neštěstí a smutek ale budete mít na konci pocit, že jste si přečetli opravdu mimořádně krásnou knížku. Podobně úžasně zpracoval jeden z nejtragičtějších námětů vůbec Anthony Doerr v knize Jsou světla, která nevidíme.

 

10) M. Atwoodová – Příběh služebnice

USA už neexistují. Teď se jmenují Gileád. Vládne jim totalitní, teokratický, ultrakonzervativní režim. Ženy jsou zbaveny všech práv a plně podléhají mužským rozmarům. Tím „nejušlechtilejším“ je mít potomka, což v nedaleké budoucnosti téměř není možné. Plodné ženy, kterých zůstala na celé planetě jen hrstka, byly zotročeny „v zájmu vyššího dobra“. Staly se z nich Služebnice. Jejich úkolem je rodit děti, které nikdy neuvidí. Offred (Služebnice dostávají nová jména vycházející ze jména jejich Velitelů) se ale vnitřně ponížit nenechá.
Z téhle knížky vám bude běhat mráz po zádech. Po jejím přečtení ale budete ke svému budoucímu mateřství přistupovat s mnohem větší zodpovědností. Na HBO navíc zrovna běží vynikající seriálové zpracování téhle mimořádné knižní předlohy. Doporučujeme!