15. července 2018
 | 
Foto: Shutterstock.com
Začít den nalačno vypitím teplé vody s čerstvě vymačkanou šťávou z citrónu je hitem mnohých modelek i jogínů. Jenže co když je jí pro tělo už moc?

Jistě, pít vodu s citrónem má mnoho výhod: nastartuje zažívání, projasní pleť, dodá energii, pomáhá s hubnutím. K tomu vychlazená minerálka s plátky citrónu zase dostane svěží, citrusovou chuť, kterou v létě jen tak něco nenahradí. Jenže nic se nemá přehánět – a tak pití vody s citrónovou šťávou ve větším množství může mít svoje neblahé následky. Tak na co si dávat pozor? 

Může ničit zuby

Citróny obsahují poměrně agresivní kyselinu citrónovou, která má vliv na zubní sklovinu a také zvyšuje jejich citlivost. Udělejte si jednoduchý test, kde okamžitě zjistíte, jak na zuby působí: snězte kousek citrónu nebo vypijte vodu s citrónem. Pak si hned jazykem po zubech přejeďte. Jaké jsou? Drsné. A proto každé další setkání s kyselinou zuby oslabuje. 

Řešení: Pokud se pití citrónové vody nechcete vzdát, tak odborníci doporučují pít ji brčkem, aby se nedostala do přímého kontaktu se zuby. A také si po konzumaci citrusů nikdy hned nečistěte zuby. 

Může spustit migrénu

Citrusové plody obecně mohou být příčinou migrénozních stavů. To dokazují výsledky mnoha studií. Stejně tak je to i s citrónovou vodou. Když se k tomu ještě přidá stres nebo nějaká větší fyzická aktivita, je téměř pravděpodobné, že vás hlava bude bolet jako střep. 

Řešení: Vodu si citrónem jen velmi jemně ochucujte. Stačí dva plátky a nevymačkávat je! Citrusy také nikdy neužívejte, než jdete cvičit.

Může mít negativní vliv na žaludek

Nadměrné pití citrońové vody může  způsobovat pálení žáhy a časem to může dojít tak daleko, že jícen je tak podrážděný, že se žaludeční kyseliny pak neustále do něho vrací zpět. Symptomy mohou být silné pálení žáhy, nevolnost a zvracení.

Řešení: Citrónovou vodu hodně zřeďte a nepijte ji nalačno.