22. dubna 2018
 | 
Foto: Shutterstock.com, achiv značek
Zdá se vám, že někdy nemáte dostatek energie na běhání? Možná za to může nevhodné strava. Co jíst vám poradí běžec a bloger Michal Hrabec z Running2.cz

Před tréninkem

Platí jedno pravidlo: hlavní jídlo byste měli jíst alespoň dvě o hodiny dříve, než půjdete běhat. Jinak hrozí, že se budete cítit těžce a běhání vám nepůjde. Úplně nalačno ale také není dobré trénovat. Hodinu před tréninkem si proto dejte proteinovou kaši, proteinovou tyčinku nebo banán. Vše zasytí a bude se vám pak běhat dobře a tělo bude mít z čeho brát sílu.

Při tréninku

Pokud běháte do hodiny, tak žádné jídlo nepotřebujete. Při delších trénincích, například v horách nebo když nabíráte objemy, můžete si v průběhu dát cereální tyčinky flapjack nebo proteinové tyčinky, nejezte ji najednou, ale ukusujte postupně v průběhu tréninku. Výborné jsou také datle, fíky nebo rozinky. Stačí jich jen pár.

Po tréninku

Aby tělo dobře regenerovalo, není po tréninku dobré hladovět, ani když chcete hubnout. Velmi pozitivní informací je, že minimálně půl hodny až několik hodin (podle délky a intenzity treninku) po tréninku tělo velmi dobře spaluje, tak zvládne i cukry. Velmi vhodné jsou regenerační nápoje. A pak si klidně dejte jídlo s obsahem bílkovin a sacharidů – podle chuti třeba steak se zeleninou nebo kuře s rýží.