12. května 2017
 | 
Foto: Shutterstock.com
Tohle prapodivné ovoce stromu zvaného hruškovec přelahodný byste měly konzumovat co nejčastěji. Je totiž vitamíny a těmi správnými tuky nabité až po okraj tmavé slupky.

Jeho chuť je navíc tak jedinečně lehounká, že se jí nebudete moct nabažit. Přesto vás zasytí na dlouho dopředu. Další devizou je, že se dá připravit na slano i na sladko. A tady je 8 dalších benefitů.

1) Je to superpotravina
Nutriční hodnota avokáda je dechberoucí. Mělo by mít výsostné postavení v základech vaší potravinové pyramidy. Obsahuje totiž až dvacítku zdraví prospěšných vitamínů a zároveň je bohatým zdrojem minerálních látek v podobě vápníku, železa, hořčíku, draslíku a mědi, ale také manganu, fosforu a zinku. Cukr v něm téměř nenajdete, zato je našlapané těmi správnými tuky. Složení mastných kyselin avokáda je podobné olivovému oleji. Přesto z něj neztloustnete a vhodné je i při dietě. Kromě toho je to přímo poklad pro vaše zdraví.

2) Pomáhá dobrému trávení
Obsahuje totiž rozpustnou i nerozpustnou vlákninu, která pomáhá trávicímu systému, aby fungoval tak, jak má. Kromě toho, že čistí střeva, pomáhá žaludku trávit živiny co nejefektivněji. Vyvarujete se tak zácpě i průjmu. Vláknina také pomáhá ke snížení hmotnosti i cukru v krvi.
Američtí vědci zkoumali více než 17 000 účastníků průzkumu, který měl přinést odpověď na otázku, zda je avokádo skutečně tak zdravé. Ta zní: rozhodně ano! Lidé, kteří ho konzumovali pravidelně, měli vyšší příjem živin, nižší BMI, méně břišního tuku i kilogramů navíc. Víc měli naopak zdravého cholesterolu HDL. Je ale možné, že se na těchto výsledcích podílel celkově zdravější životní styl lidí, kteří avokádo mají pravidelně na talíři.

3) Voňavý dech
Pokud budete jíst často avokádo, rozlučte se s zápachem z úst, který často způsobují zažívací potíže nebo podráždění žaludku. Avokádo nejen zlepší trávení, ale také ničí bakterie v ústech. Ty mají na svědomí zbylé případy nelibého dechu. Působí dokonce jako prevence rakoviny ústní dutiny.

4) Krásná pleť i vlasy
Masky z avokáda vyživují suchou a podrážděnou pokožku. Za znovuzrození jim mohou poděkovat i suché a poškozené vlasy. Avokádový olej pomáhá proti lupénce. Samotný plod obsahuje beta-karoten a lykopen – organické sloučeniny, které pomáhají pleti zářit.
Avokádo obsahuje spoustu vitamínů a minerálních látek, které pomáhají udržovat pokožku v té nejlepší kondici. Karotenoidy pomáhají proti spálení na sluníčku, stejně jako výše uvedený beta-karoten a zejména provitamin A, který kůži ochraňuje před škodlivými účinky slunce.