29. ledna 2015
 | 
Tohle všechno je postavené hlavně ze šrotu, recyklovaného materiálu nebo jednoduše z odpadků! Wow!

Větrný mlýn na výrobu elektřiny

YouTube.com

William Kamkwamba z Malawi musel ve 14 letech odejít ze školy, protože jeho rodina neměla kvůli haldomoru na školné. William ale toužil po vzdělání, a proto chodil do malé knihovny, kde četl hlavně věděcké knihy. Tam ho zaujala kniha, které změnila jeho život – kniha o větrných mlýnech, které čerpají vodu a vyrábí elektřinu. Rozhodl se, že jeden takový postaví, ale neměl materiál. Tak šel na skládku. Svůj mlýn sestrojil např. z ventilátoru traktoru, tlumiče, plastové trubky, rámu od kola a starého dynama. Jeden mlýn pak zajišťoval elektřinu v domě a druhý čerpal vodu a zavlažoval pole 🙂

Mini domky

relaxshax.wordpress.com

Derek Diedricksen z vyhozených a nechtěných věcí a materiálů sestavil tyhle malé domečky. Zatímco vnitřky jsou vybaveny luxusními materiály jako jsou koberce, drtivá většina konstrukce je vyrobena z haraburdí – jako je sklo z pračky, dřevěné skříňky a starý plech. Derek nejdřív stavěl domky pro zábavu. Pak se ale začaly používat třeba na hudebních festivalech místo stanů nebo jako přístřešky pro bezdomovce.

Motokára

gopixpic.com

Motokára Z59 je sestavena jen z vyřazeného materiálu a haraburdí. Byla sestavená uživatelem internetového portálu Flickr za 15 měsíců (odhaduje se cca 800 hodin). Neuvěřitelné je, že auto splnilo všechny podmínky a může legálně jezdit na pozemních komunikacích!

Hrad

bishopcastle.org

Když Jim Bishop v 15 letech skončil ve škole, pustil se do budování vlastního zámku v Koloradu. Skoro celý hrad postavil sám z kamení, které našel v okolí, a z haraburdí. Hrad má vysoké věže, sochu draka a mosty.

Horská dráha

ptreport.thrillnetwork.net

John Ivers použil kusy šrotu k tomu, aby si na zahradě postavil svoji vlastní horskou dráhu! Doba práce se dohaduje na 1 000 hodin, horská dráha je dlouhá zhruba 135 metrů a max. dosažená rychlost je 20 km/hod.

Robot

alexsleat.co.uk

Skupina anglických studentů sestavila podvodního robota. Převážně použili věci z domácnosti a recykovaný materiál, jako např. světla z auta nebo součástka z PlayStationu 3. Sice je to vyšlo na 20 000 dolarů, ale i tak je robot mnohem levnější, než kolik by běžně stál na trhu (tisíce dolarů). Studenti doufají, že robot bude moct odhalit podvodní miny, čistit ropné skvrny nebo mapovat vodní proudy.

Wi-Fi

ventureburn.com

Malý tým v Afghánistánu vyvinul bezdrátový systém FabFi, který každému umožňuje připojit se k internetu rychlostí 11.5 Mbit/s. Systém je vyrobený z místního haraburdí. Ůspěch vedl k rozšíření do dalších částí země, ale i ostatních zemí jako je např. Keňa.

Pohyblivý ostrov

YouTube.com

Raishee Sowa je tesař a umělec, který vždycky snil o tom, že si postaví vlastní ostrov, na kterém bude žít. Ostrov je sice menší, než ostatní, ale zato mu umožňuje cestovat po vodě z místa na místo, a přitom je stále doma! 😀 Dům je postaven z haraburdí jako je dřevo nebo bambus a vznáší se díky víc než 250 000 prázdných láhví na vodu. Dům má všechno potřebné vybavení a několik pokojů.