18. dubna 2015
 | 
Kapela, na kterou je i smrt krátká!

Letošní prvomájový průvod se místo letenské pláně odehraje v Plzni. Místo mávátek si na něj vezměte kovbojské klobouky a jižanskou vlajku.

Čeští fanoušci jižanského rocku, pamětníci, fotříci, ale také jejich synové a vnuci, se konečně dočkali: v naší zemi poprvé od svého vzniku zahraje legendární kapela Lynyrd Skynyrd. Parta ostřílených chlapíků, která dala světu nesmrtelné songy jako „Sweet Home Alabama“ a „Free Bird“, a která už mnohokrát dokázala, že ji nemůže zastavit ani samotná smrt, která v jejích řadách mnohokrát rázně zasáhla: poprvé jim dal krutý osud za vyučenou na vrcholu slávy, když nechal v roce 1977 spadnout letadlo s celou kapelou na palubě do lesního močálu v Mississippi.

Tam Lynyrd Skynyrd přišli o tři členy, především ale o zpěváka Ronnieho Van Zanta, tvrďáka s velkým srdcem, bodrého hrdinu všech „modrých límečků“, který celý život snil o tom, že bude mít nejlepší kapelu na světě, a vyřídil si to ručně s každým, kdo o jeho snech pochyboval. Zároveň rád a často tvrdil, že se třicítky nedožije, a měl pravdu. Když s ním spadlo letadlo, bylo mu 29.

Od tragédie uplynulo třicet osm let a během nich už za Ronniem do míst, odkud není návratu, odešla většina zakládajících členů Lynyrd Skynyrd. Přesto je ale kapela stále tady: tu whiskey a motorovým olejem vonící káru dál táhne kytarista Gary Rossington, který ji v půlce šedesátých let s Ronniem jakožto třináctiletý školák zakládal, a zpěvu se chopil mladší bratr předčasně zesnulého zpěváka Johnny Van Zant. Milovník psů a vinčestrovek nejdřív nechtěl zpívat skladbu Free Bird na koncertech: měl za to, že na to nemá právo nikdo jiný, než jeho brácha. „Jednoho dne, před koncertem v Sacramentu mi ale Gary řekl, že Ronnie by určitě chtěl tuhle písničku slyšet,“ vzpomínal později Johnny na okamžik, po kterém svolil.
Lynyrd Skynyrd pod jeho vedením už nejenže Free Bird na koncertech hrají, ale také pravidelně točí desky, jezdí po vyprodaných halách a stadionech, a světu vzkazují, že jsou, jak se zpívá v jedné z jejich novějších písní, „still unbroken“ – stále nezlomní. Všichni se o tom můžeme přesvědčit prvního května v Plzni, kde tahle kapela zahraje při příležitosti sedmdesátého výročí osvobození Plzně americkou armádou.

Před nimi se představí asi jediná česká kapela, která má právo zahřát Lynyrdům pódium: Žlutý pes v čele s Ondřejem Hejmou. Tahle stále velmi hlasitě štěkající smečka vznikla před více než třiceti lety proto, že chtěla hrát jako Lynyrd Skynyrd. Přežila zákazy v dobách komunismu, „sametovou“, stejně jako řádění smrtky, a svým vzorům (jejichž několik písní má dodnes v repertoáru) se může konečně poklonit osobně.