30. října 2015
 | 
Byli jste někdy s rodiči v ZOO nebo na výletě nebo jen tak na společné procházce? Jasně že byli, ale tak automatické to rozhodně není.

Existuje spousta dětí, které neměly to štěstí narodit se do fungující rodiny a podobné zážitky jim prostě chybí. V dětských domovech, kde pak většina vyrůstá, nelze vybudovat rodinné vztahy, protože to zkrátka rodina není. Dítě patří do rodiny a je mu tam nejlépe. Ale co když původní rodina prostě nefunguje?

Prvním krokem při péči o ohrožené děti nemá být jejich odebrání z rodiny, ale pomoc této rodině, aby se se svou krizovou situací dokázala vypořádat a mohla tak zůstat pohromadě. Pokud tento krok zklame, dítě může být svěřeno do péče pěstounů. Sice nevyrůstá ve své rodině, ale stále je v rodinném prostředí, kde se může naučit takovému soužití a užívat si klasické rodinné situace, jako třeba zmíněný výlet. Co myslíte? Změnit letitý systém není snadné, a i když už bylo dosaženo mnoha pozitivních změn, ještě to nějaký čas potrvá. Pomáhala v tom i kampaň Právo na dětství, která v posledním půlroce o všech novinkách informovala.

Zajímá vás toto téma? Více určitě můžete zjistit na www.pravonadetstvi.cz!