4. října 2015
 | 
Možné důvody, proč se tvoje menstruace zpozdila, nebo je nepravidelná!


​1. Menstruace začala před méně než dvěma lety.


Během prvních dvou měsíců je běžné, že je menstruace nepravidelná. Puberta je proces, který nějakou dobu trvá!


2. ​Menstruační cyklus počítáš špatně (nebo vůbec).


Do svého telefonu si můžeš stáhnout aplikaci, kam si můžeš svojí menstruaci zaznamenávat, a která vypočítá, kdy by se měla dostavit ta další.


3. Jsi příliš hubená.


I když neexistuje žádný minimální index hmotnosti (BMI), který musíš mít, abys menstruovala, potřebuješ určité procento tělesného tuku, aby k měsíčkám došlo.


​4. Může se jednat o Syndrom polycystických ovarií.


Jedná se o syndrom, který způsobuje, že se ve tvém těle vytváří správné hormony, ale ve špatném poměru. Lékaři si nejsou jistí příčinou. Mezi příznaky patří nepravidelná menstruace, přibývání na váze, mastná pleť nebo akné, změny nálad nebo deprese, ztráta vlasů nebo naopak ochlupení na u holek nezvyklých partiích. Pokud máš některý z těhle příznaků, nemusí to ještě znamenat, že tenhle syndrom máš, ale pokud jich máš několik a bojíš se, určitě je dobré si o tom popovídat s gynekologem/gynekoložkou.


​5. Začala jsi užívat hormonální antikoncepci.


Pilulky, nitroděložní tělísko, injekce… To všechno mění hladinu hormonů ve tvém těle, což ovlivňuje menstruaci. Může chvíli trvat, než si na to tvoje tělo zvykne.


6. Neužíváš antikoncepční pilulky správně.


Existují dva druhy prášků: buď je každá piluka v balení stejná, nebo existují i takové balení, jejichž pilulky se liší (obsahují různé typy a dávky hormonů a obsahují i takové, které hormony vůbec neobsahují – „placebo“ pilulky). Placebo pilulky se berou v době, kdy má přijít krvácení. Pokud se ale vynechají, menstruace se nedostaví. Také je důležité brát pilulky každý den ve stejnou dobu.


7. Tvoje měsíčky se sjednocují s ostatními.


Pokud s tebou v jedné domácnosti žijí i další holky nebo ženy, je tu veliká možnost, že se vaše menstruační cykly sjednotí (budou ve stejnou dobu). Vědci neví proč, ale stává se to dost často.


8. Můžou za to některé léky.


Pokud užíváš léky na depresi, úzkost, bipolární poruchu nebo jiné psychické potíže, mohou narušit tvůj menstruační cyklus.


​9. Jsi těhotná.


Vynechání menstruace je jedním z prvních příznaků těhotenství. Pokud žiješ sexuálním životem a vynechala ti menstruace, mohla by jsi být těhotná, a to i když se chráníš. Vždycky totiž existuje malé riziko otěhotnění. Pokud si myslíš, že by to mohl být tvůj případ, kup si těhotenský test.