17. září 2015
 | 
Co dělat, když se vaše kamarádka dostane do životní situace, se kterou si neví rady?

Ahoj Bravo.

Hodně teď řeším takový problém. Mám 16ti letou kamarádku, která je závislá na drogách, konkrétně na pervitinu. Snažím se ji nějak pomoci, ale nechce. Nyní je navíc těhotná, ale drogy bere dál. Otec dítěte není jistý. Rodiče už ji nepodporují a ona neví, co dělat, až se dítě narodí. Můžete mi prosím pro ni dát nějakou radu? Kam se může případně obrátit? Díky.

  • Johana, 15 let, Liberec

Odpovídá Dr. Martina Richterová Těmínová – odborná konzultantka kampaně „Právo na dětství“, ředitelka Sananim.cz

Milá Johano,

Je fajn, že se stále o svoji kamarádku zajímáš, že jsi ji nezavrhla. Tím jí pomáháš nejvíc. Nemá to jednoduché. Ono být těhotná v šestnácti je problém, natož když užívá drogy. Bylo by velmi důležité, aby co nejdříve navštívila třeba Kontaktní centrum pro osoby užívající návykové látky, které je v každém okresním městě, a poskytuje anonymní služby. Může se s pracovníky poradit o všech možných řešeních dané situace (péče o své dítě, potrat, pěstounství, adopce). Ať se rozhodne  jakkoli, pracovníci ji budou v jejím rozhodnutí doprovázet a pomáhat jí.

 

V Praze např. pomáhá denní stacionář Sananim nebo Centrum pro rodinu DROP IN. Případné vysazení drog je nezbytné konzultovat s lékařem, také porodník by měl vědět o závislosti dopředu, aby mohl dítěti s případnými abstinenčními příznaky po porodu poskytnout adekvátní péči. Pokud porodník zjistí, že dítě má abstinenční příznaky, tak to musí hlásit na Oddělení péče o děti, které začne jednat v zájmu dítěte. Pokud shledá, že je Vaše kamarádka schopná se o dítě postarat, budou ji sociální pracovnice pouze pravidelně sledovat a pomáhat jí. Pokud vyhodnotí, že není schopná, předají dítě kamarádky pravděpodobně do krátkodobé pěstounské péče (více o pěstounství a právech dítěte najdeš na www.pravonadetstvi.cz).

 

Může se také společně s dítětem léčit v terapeutické komunitě. Pokud by se rozhodla, mohla by například do komunity Karlov nastoupit již teď, jako těhotná. V komunitě by pak porodila a pracovníci komunity by jí s péčí o dítě pomohli a ona by se mohla léčit ze své závislosti.

Pravonadetstvi.cz