22. června 2015
 | 
Kampaň Proti ztrátě paměti pořádá již popáté společnost Člověk v tísni a její projekt Příběhy bezpráví. Hlavním smyslem letošní kampaně je projevit úctu obětem srpnové okupace Československa v roce 1968!

Rus do nás střílel skrz tramvajová okna

Do Pražského jara jsem vstupoval patnáctiletý…

Po polovině srpna odjeli rodiče na dovolenou a já zůstal v Praze sám. Jednou mne nad ránem vzbudil telefon. Volal strejda, že k nám vpadla vojska Varšavské smlouvy, abych rozhodně nikam nechodil. Okamžitě jsem se oblékl a mazal do ulic.

….

Vedle budovy rozhlasu jsem narazil na herce Landovského ve starém batldresu. Vypadal vskutku gerilově. Stál jsem poblíž a čekal, zda nevydá nějaký povel, jenže jeden z ruských kulometů začal pálit do zdi nad našimi hlavami a dolů padaly kousky omítky a cihel. Landovský se přikrčil na bobek, obratně mi podrazil nohy a já se na něj svalil, čímž jsem jej seshora kryl.

….

Zbytek dne jsem strávil s Marií, starší sestrou kamaráda. Potkal jsem ji na Jiřího náměstí a do večera jsme chodili po ulicích, sbírali informace a pozorovali rozohněné debaty Pražanů s Rusáky. V atmosféře bouřily emoce. Marie mne vzala za ruku a já cítil jemné vzrušení, jako bych byl její mládenec. Mám dojem, že jsme se v té zdivočelé scenérii občas líbali. Domů jsem se dostal po setmění a před usnutím na ni roztouženě myslel, jenže jsme se v následujících dnech už neviděli.

….

Tanky stály, vedle nich prázdná tramvaj. Někoho napadlo, že ji převrátíme. Postavil jsem se do řady a rytmicky tramvaj spolu s ostatními rozkývával, kola na naší straně se zdvíhala čím dál víc, jenže hned za ní stál tank, o který by se opřela. Z jeho věže se za chvíli vynořila důstojnická čepice a ruka s automatickou pistolí. Rus do nás střílel skrz tramvajová okna. Kousek ode mne to dostal do krku mladík v modré motocyklistické přílbě. Pár mužských jej odtáhlo na chodník ke dveřím prodejny s nábytkem, my ostatní se rozprchli.

Vzpomínka spisovatele Viktora Šlajchrta na 21. srpna 1968 redakčně krácena z většího autorského rukopisu.

Pojď na www.protiztratepameti.cz.