13. dubna 2015
 | 
Každý z nás to někdy zažil. Ač se snažíme zapadnout, jak chceme, někdy to prostě nejde.

Ať už máme velký nos, pár kil navíc, odstávající uši nebo rodiče nemají takové možnosti, abychom se mohli oblékat značkově. Někdy stačí, když třeba posloucháme jinou muziku, než která je zrovna in, jezdíme na letní tábory, což ostatním připadá trapné, nebo ještě hůře – na prázdniny k babičce! Jsme pak terčem posměchu a urážek od našich spolužáků a kamarádů. Těžko před nimi utéct, protože jim nečelíme jen ve škole nebo venku, ale i doma – na Facebooku.

Nic jiného, než se nad takové urážky a posměšky povznést, nám asi nezbývá. Časem se to zlepší, až změníme prostředí a lidé kolem nás dostanou rozum. Zkusme se ale díky takovým zkušenostem vcítit do kůže člověka, který takové urážky a nenávist zažívá po celý život, protože svou odlišnost nemůže změnit a ani změna prostředí problémy nevyřeší. Když jste Rom, gay nebo například muslim, těžko změníte barvu kůže, sexuální orientaci nebo své náboženství.

To nejmenší, co můžeme udělat, je, abychom každého posuzovali jako jednotlivce, ne na základě toho, co jsme viděli v televizi nebo četli na Facebooku. Každý člověk je jedinečný, stejně jako my. Každému bychom měli dát šanci a neměli bychom se nechávat ovládat předsudky, v horším případě nenávistí. Nic pozitivního nám to totiž nepřinese, jen zahořkneme a náš život bude jen šedý. A navíc – už jste se někdy viděli v zrcadle, když zuříte? Nenávist nám prostě nesluší!

HateFree Culture je iniciativou lidí, kteří dlouhodobě usilují o život bez násilí a nenávisti. Snažíme se dívat na věci z různých pohledů, máme rádi srandu a nadhled. Pořádáme řadu kulturních i jiných akcí po celé republice. Mrkni na náš web www.hatefree.cz nebo nás sleduj na Facebooku. Budeme moc rádi, když se zapojíš i ty.

Pro začátek můžeš nosit placku, kterou od nás přijmi jako dárek a dej svému okolí najevo, že jsi HateFree, a že nenávist není řešení ani cesta, kterou se chceš ubírat. Placku najdeš v aktuálním vydání tištěného Brava!

HateFree Culture je realizována Agenturou pro sociální začleňování, jedním z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.